роздуми

 
 

 

    Хто володіє інформацією, той володіє світом!

Трускавецький Вісник

Видається з 14 серпня 2008 року                                                  № 14 (137)  від  25 лютого  2010 р.

 

На відкритий лист голови правління ГО «Рада міста» Руслана Козира до міського голови

Шановний Руслане Ярославовичу!

Дуже радий, що Ви, після мого роз'яснення, змінили свою думку і тепер вже не пропонуєте зупинити розпочате будівництво пам'ятника "Свободи", яке пройшло довгий шлях обговорення га погодження, натомість пропонуєте розмістити пам'ятник С. Бандері в інших можливих місцях. Радий і тому, що Ви обіцяєте долучитись до фінансування пам'ятника "Свободи", будемо чекати. Проте, не можу сказати нічого схвального відносно Вашого вибору залучити скульптора Івана Самотоса, так як він був автором останнього на Львівщині проекту постаменту Леніну. Ідеологія не в'яжеться.

Я не противник, а більше прихильник окремого пам'ятника С. Бандері. Окрім цього вважаю, що потрібно збудувати більш величний, ніж сьогоднішнє погруддя, пам'ятник І. Франку і розмістити його в більш престижному місці. Думаю, нам необхідно встановити пам'ятники засновникам і дослідникам курорту, Ярошу, Торосевичу та іншим визначним людям, які мали відношення до нашої історії, яку ми повинні пам'ятати, вчити її наших дітей і інформувати відпочивальників.

Тому я планую винести на сесію, в рамках обговорення генерального плану міста, поправки до якого вніс Львівський інститут "Діпроміст", – генеральний план встановлення пам'ятників у місті Трускавці. Він буде винесений на громадське обговорення, в якому і очолювана Вами громадська організація може взяти участь.

Окрім цього, вважаю аморальним маніпулювати іменем Героя в передвиборчих технологіях, тому Ваше прохання винести окремо питання будівництва пам'ятника С. Бандері на сесію від свого імені задовольнити не можу. Але Ви, посилаючись на регламент Трускавецької міської ради, можете запропонувати депутатам, які входять в керовану Вами ГО, внести пропозицію включити поставлене питання в порядок денний чергової сесії.

З повагою – Л. Грицак

Новини Трускавця та регіону

Депутати: гуляємо і про свої обов’язки забуваємо

6 депутатів з 39 пропустили з 1 січня 2009 по 2 лютого 2010 року більше половини пленарних засідань. Так, якщо за цей період відбулося всього 21 пленарне засідання, то за цей час троє депутатів не було на 12 з них, двоє на 13, один -  на 14. Ми не вказуємо прізвищ депутатів, скажемо лише, що це представники від таких політичних сил як «Наша Україна» (1), БЮТ (3), «Свобода» (1) та «Третя сила» (1). Теж одна депутатка з «Нашої України» пропустила 8 засідань, голова цієї ж фракції – 7, а 5 депутатів різних фракцій – по 6 засідань.

Натомість назвемо тих, хто ставиться відповідально до своїх обов’язків депутата. Не пропустили жодного разу Ластовецький І. Б. з КУНу та Свіжинський О. М. з «Відродження», ходить завжди на сесії і новий депутат від «Відродження» Маринкевич В. М. А 8 депутатів пропустили тільки по одному разу – вони вартують того, щоб назвати їх прізвища як приклад для наслідування прогульниками – це депутати Яцик С. М., Яворський Ю. М., Швець П. К., Умнова Г. І., Лобик О. П., Гурба Г. П., Гарванко І. А. та Алієв Ю. А.

6 депутатів пропустили по 2 засідання, 3 – по 3, 2 – по 4, а 4 – по 5 .

До речі, депутати не змогли зібратися хоча б в кількості 24 осіб з 39 і в четвер, 25 лютого. Подивившись в холі санаторію «Карпати» інавгурацію Президента України Віктора Януковича, обранці розійшлися.

Малі архітектурні форми Трускавцю не личать

Як повідомив головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко, в 1995 році у Трускавці знаходилося 128 об’єктів, які мали статус малих архітектурних форм. В основному це кіоски та торгові павільйони. Тепер таких споруд в місті 24.

Олександр Павлович теж відмітив, що в Трускавці, як в жодному іншому місті, чітко дотримується принцип зонування територій – існує чітка градація на спальні чи житлові масиви, в парку немає жодних хаотичних забудов, відпочинкова зона вільна від того, що їй не личить, готелі та пансіонати теж розміщені згідно зонування.

До речі, Трускавець є єдиним містом в Західній Україні, яке отримало 6 премій в галузі архітектури на державному рівні – і всі 6 – за час керування містом Лева Грицака (тобто з 2002 року). Об’єктами, які удостоїлися високих нагород в галузі архітектури, стали санаторій «Карпати», Клініка відновного лікування професора Володимира Козявкіна, пансіонат «Світязянка», готель «Оскар», комплекси «Шале Ґрааль» та «Ріксос-Прикарпаття». Цілком можливо, що «Мед Палас» від ЗАТ «Трускавецькурорту» буде наступним таким об’єктом. Для порівняння – з 2002 року Львів отримав хіба одну таку премію, Дрогобич – жодної.

Сміття станильчан возять безкоштовно?

Як повідомив на понеділковій нараді генеральний директор КП «Наше місто» Юрій Алієв, жоден з мешканців села Станиля не уклав договір на вивіз сміття з підприємством, яке він має честь очолювати. «Чому ми маємо возити сміття станильчан до Стрия і ще й безкоштовно? Якщо раніше ми закривали на це очі, бо возили сміття неподалік, то тепер я прошу Вас, Леве Ярославовичу, і Вашого заступника Віктора Миколайовича вивчити це питання та відповідно відреагувати», - зазначив Юрій Алієвич.

Воля Якубова слухатиме аргументи Лева Грицака

23 лютого відбулася зустріч міського голови Трускавця Лева Грицака з сільським головою Волі Якубової Дрогобицького району Ігорем Калічаком за участю заступника трускавецького мера Віктора Марченка. На зустрічі було обговорено питання будівництва на території поблизу цього села сміттєпереробного заводу, було теж підписано меморандум про наміри. Сесія Воляякубівської сільської ради повинна була розглянути це питання 24 лютого, результат розгляду нам невідомий.

100 лавок від Дрогобицького лісництва

Дрогобицьке лісництво подарує Трускавцю безкоштовно 100 лавок для встановлення в нашому місті. Передача лавок відбудеться вже найближчим часом. До речі, Дрогобицький лісгоспзаг можливо стане одним із учасників благодійного фонду «Відродження Трускавця», який активно розпочав роботу з кінця минулого року і Почесним Президентом якого є діючий міський голова Трускавця Лев Грицак.

Жахлива порнографія та наркотики

У Трускавці можна придбати фільми, які пропагують культ насильства, а також фільми жахів та порнопродукцію. Принаймні можна було, бо 11 лютого працівники міліції вилучили 547 DVD-дисків та 316 аудіодисків без контрольних марок, які реалізовувалися в одному з магазинів міста.

Ведеться робота і по лінії відділу боротьби з незаконним обігом наркотичних речовин. Так, 10 лютого в п. Б.,1955 р.н. було вилучено 5,2 грам наркотичної речовини, яку той «знайшов» на вокзалі. А 13 лютого БМОП «Беркут» спільно з СКР Трускавецького МВ зупинили таксі, в якому перебували двоє наркоманів із «ширкою». Речові докази вилучено.

У Трускавці громлять автомашини…

В Трускавецький міський відділ УМВС в лютому поступило ряд скарг про пошкодження автомобілів. 28 січня внаслідок падіння покрівельного листа з корпусу одного трускавецького санаторію було пошкоджено капот та лобове скло автомобіля «Шкода-Фабія». 8 лютого невідома громадянка пошкодила автомобіль таксі марки «Опель Омега» на вулиці Суховоля на суму 2000 гривень. А 16 лютого до міліції звернулося аж двоє громадян – в цей день невідомі особи пошкодили передній бампер зліва автомобіля «Даді Шатен» та задній правий ліхтар авто «Ніссан Тіана».

2 лютого близько 04.25 невідома особа розбила склопакет вхідних дверей санаторію «Кристал». Теж невідома особа на автомобілі пошкодила ворота приватної садиби на Данилишиних – це сталося 11 лютого.

… та крадуть з супермаркетів

11 лютого до міліції звернувся охоронець одного з супермаркетів Трускавця про викрадення з магазину банки ікри «Шаланда» вагою 130 грам та вартістю 72 гривні. Видно, хтось хотів зробити собі шикарні запусти. Злочин наразі не розкрито.

А от п. Б., в якого 10 лютого вилучили наркотики, затримали і 15 лютого в цьому ж супермаркеті – незважаючи на перший день посту, чоловік вирішив випити – при поверхневому огляді у нього виявили півлітрову пляшку віскі «Ханкі-Банністекр за 115 гривень 25 копійок. «Гуляти так гуляти», напевно, думав він, тому і не «потягнув» плящину «Слави» чи «Львівської», а дороге віскі.

Fashion-weekend в “П’ятому океані»

Минулої суботи, 20 лютого, в СПА-комплексі «П’ятий океан» (готель, СПА-центр та ресторан), що на вулиці Данила Галицького у Трускавці, проходив показ мод від кількох дизайнерів. Моделями на показі виступили дівчата – переможниці цього та минулорічного конкурсів «Красуня Прикарпаття». На показі представляли текстиль, шкіру, хутро та ювелірні вироби, організаторами показу виступили дрогобицький магазин-салон «Ора» та магазин ювелірних виробів «Каблучка», співорганізатором – Альона Хомич. Присутні на показі були в захопленні, хоча сама презентація тривала лише близько однієї години. В програмі показу було виконано танець живота та парні танці, повідомила Альона Хомич.

На прийомі в мера побувало біля 20 осіб

Минулого вівторка проводив прийом мешканців мер Трускавця Лев Грицак. Основні питання, з якими зверталися мешканців – ті ж, що і завжди: прохання посприяти вирішенню квартирного питання, допомогти фінансово чи з працевлаштуванням, виділити землю та інші.

Першим на прийом прийшов мешканець вулиці Івасюка Іван Т. із заявою близько 30 мешканців щодо виділення двох земельних ділянок для будівництва каплиці. Він зазначив, що під цією заявою підписалися вірні УГКЦ, УПЦ та церкви «Добра Новина», що дещо здивувало присутніх, в тому числі і мера. «Ми вже мали приклад, коли п. Мирон Бучацький без дозволу церковної влади хотів на Гошівській горі будувати каплицю, перший, хто категорично виступив проти – був декан отець Петро Івасівка», - сказав мер. Лев Ярославович порадив відвідувачу заручитися підтримкою в справі будівництва каплиці когось із настоятелів – отця Петра Івасівки, отця Петра Федака чи пастора Анатолія Кузьмича.

Міська рада перегляне своє рішення в справі приписки дітей у ветхий будинок на Біласа, 7 після звернення матері двох дітей, чий чоловік на даний час знаходиться в місцях позбавлення волі. Заступнику міського голови дано доручення допомогти у справі узаконення автономного опалення та списання боргів мешканці вулиці Дрогобицької. До речі, мер висловив глибоке обурення тим фактом, що в ЖЕКу не видають довідок про склад сім’ї тим, хто має заборгованість і сказав, що за таке обов’язково каратимуть винних, в тім і переведенням на іншу роботу, а також доганами та позбавленням премій.

На жаль, немає можливості забезпечити житлом всіх, хто цього потребує, мусить почекати з наданням житла і пані Юлія Олексин, яка вже мала вселятися на Івасюка, але тоді сталося самозахоплення. Окремі відвідувачі були настільки агресивними, що дозволяли собі різні некоректні висловлювання. Одним з таких осіб був і п. Святослав Ф., який звинуватив міську раду в тому, що вона не хоче його працевлаштувати. Він пропонував звільнити з міської лікарні багатьох лікарів (назвав 3 – 4 прізвища, причому тих, які знаходяться на керівних посадах), а призначити його. Ось кілька його фраз: «Ще Ваш вождь казав: «Завжди потрібно читати між рядками», «Тут пахне органікою», «Хлопи, перестаньте вар’ята грати», «Ми не найкращої думки один про одного», «Не треба мене жаліти, краще допоможіть матеріально» і в тому ж дусі. Кажуть, що цей пан був одним із кандидатів у президенти в 1994 році, проте ця інформація є непідтвердженою.

Одна жіночка хотіла сотку землі для ведення городництва, на що їй відповіли, що в Трускавці земель сільськогосподарського призначення та ще й вільних немає, це ж сказали і іншому претенденту на виділення землі. Дитині 16 років минуло півроку тому, а виробити паспорт неможливо через брак прописки – міська рада посприяє вирішенню цієї та інших проблем жительки Сагайдачного, 21. Шукатимуть гроші і на штангу – потрібно 15 300 гривень, люди знають добре серце міського голови і те, що він завжди старається допомогти. В цілому прийом тривав біля двох годин (з 10.15 до 12.05).

Трускавецькі підприємці вимагатимуть звільнення начальника санстанції?

Під час прийому міського голови у вівторок, 23 лютого, до Лева Грицака звернулися представники групи трускавецьких підприємців з питанням посприяти у конфлікті, який виник у них з керівником Трускавецької СЕС Когут Наталією Миколаївною. В основному це були представники  перукарень та салонів краси, проте нам відомо, що роботою цієї посадової особи нажахані і інші підприємці. Підприємці закидають Наталії Миколаївні, цій направду чарівній з вигляду та дуже красивій жінці, що вона зловживає своїм посадовим становищем, створює проблеми та перешкоди в нормальній діяльності, особливо в час кризи, коли підприємцям і так доводиться виживати. Це і чисельні штрафи за неіснуючі порушення, це і примус писати заяви на проведення відомчих контрольних перевірок, які доходять до абсурду – щомісяця перевіряють стан води та роблять її аналіз за кошти платників податків (підприємців), перевіряють потік повітря та багато чого ще. Такого немає в жодному місті, а всі звернення до пана Павліва з обласної санстанції до нічого не призводять, зазначив представник підприємців на прийомі міського голови Лева Грицака, бо там щось є. Нас не цікавить, доводиться пані Когут родичкою чи кимось іншим пану Павліву, але те, що підприємці зазначають, що жити їм стало ще гірше, ніж було за часів Леоніда Аркатова, так це факт.

Міський голова вислухав підприємців уважно, попросив це все описати письмово і дав доручення розглянути цю проблему юридичному відділу міської ради, щоб якось допомогти підприємцям. До речі, підприємці вже звернулися в кілька інстанцій, серед яких – до Держкомпідприємництва. На черзі – звернення до прокуратури та СБУ.

В неформальній розмові підприємець, який був на прийомі в голови, висловив припущення, що таким чином Наталія Миколаївна хоче «відбити» 200 тисяч, на яких нібито санстанцію оштрафували пожежники.

«Золоті діти» мають власний сайт

За сприянням «Трускавецького вісника» (особливого)  та секретаря Трускавецької міської ради Наталії Пономаренко було розроблено сайт для хореографічного колективу «Золоті діти» Трускавецької школи мистецтв. Поки що на сайті є мінімум інформації, проте планується, що з часом її стане набагато більше. Отже всі, хто має певне відношення до цього колективу чи просто цікавиться його долею, можете зайти на сторінку www.protruskavets.org.ua/zoloti і оцінити дизайн та наповнення сайту.

Мешканці незадоволені розкопками

Мешканці будинку на Івасюка, 7 незадоволені постійними проведеннями розкопок біля їхнього будинку. Особливо це стосується жителів першого поверху, які і так живуть в умовах сирості і вважають, що будь-яке будівництво біля їхнього будинку затінюватиме його ще більше і сирість збільшуватиметься. Але на думку мешканців не дуже хтось зважає, як приклад – проведення розкопок від кабельщиків в середу, 24 лютого.

Власна інформація

Інформація Трускавецького ДЮСК «СПОРТОВЕЦЬ» про проведення спортивно-масових заходів 20 лютого 2010 р.

 Юні плавці ДЮСК «СПОРТОВЕЦЬ» у м. Долина  (Івано-Франківська обл.)  представляли Трускавецьку школу  плавання  у міжобласному турнірі  з плавання «Я вмію плавати» серед учнів 2000 – 2003 року народження команд дитячо-юнацьких спортивних шкіл Івано-Франківська, Долини та Трускавця. Цей перший старт на виїзді після відкриття плавального басейну у Трускавці був вдалим для вихованців ДЮСК «СПОРТОВЕЦЬ» . Призерами змагань стали: Уєчко Вікторія, Уєчко Ліля, Мацюрак Анастасія – І місця, Пастернак Роман, Савченко Мар’ян, Далявська Андріана – ІІ місця, Габриш Олександр – ІІІ місце (тренер Смеречинський Б.В.)

У ці ж терміни у м. Бориславі на обласному турнірі з боксу серед учнів 1995 р.н. і молодші, в якому приймали участь спортивні школи  міст Самбора, Львова, Дрогобича, Борислава, Стебника, Старого Самбора, Нового Роздолу, учні ДЮСК «СПОРТОВЕЦЬ»  також провели успішний дебют -  6 призерів : Чайковський Олег, Ковальчук Григорій, Богуш Любомир – І місця, Коваль Василь, Чайковський Назар, Пігур Василь – ІІ місця ( тренер Мінів Н.М.)

Ігор Гургула, заступник директора ДЮСК «Спортовець»

У Дрогобичі значно подорожчали цукор та гречка

Як повідомила головний  держінспектор Державної інспекції з  контролю за цінами  у Львівській області Надія Довбенко, у Дрогобичі  лютому  різко зросли ціни на цукор та гречку. Зокрема, на продовольчому ринку ціна на цукор зросла з 9 грн. до 11,50 грн. за кг, на гречку з 5,50 грн. до  8,00-8.50 грн. за кг. У роздрібній торговельній мережі вартість цукру зросла до 12,38 грн./кг., гречка  до 8,25 грн./кг.  Як свідчать перевірки, суб”єкти господарювання не дотримуються ні граничних торгівельних надбавок, ні процедури декларування зміни ціни, не вимагають у постачальника декларації  оптово-відпускної ціни виробника цукру. За словами Надії Довбенко,  перевіркою встановлено, що ТзОВ “Вест цукор”, яке проводило гуртову торгівлю цукром у Дрогобичі,  реалізовувало цукор  за завищеними  цінами. На підприємство накладені економічні санкції в розмірі 3,4 млн.

У Дрогобичі відбувся 7-ий форум молоді

24 лютого відбувся 7-ий форум молоді Дрогобичини під назвою «Формування світогляду та поведінки молоді на сучасному етапі розвитку і становлення України».  Поблагословив форум на плідну роботу капелан академічної молоді о. Олег Кекош. Із привітаннями виступили міський голова Микола Гук, заступник міського голови з гуманітарних питань Богдан Пристай, депутат Львівської обласної ради, голова Координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобичини Михайло Ваврин, начальник відділу сім’ї, молоді та туризму виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Леся Пашко. Після вступної частини учасники форуму працювали у секціях, де обговорили проблему узалежнень у молодіжному середовищі, питання патріотичного виховання.

Після завершення було прийнято  резолюцію, у якій, зокрема, відділу сім’ї, молоді та туризму доручено підготувати звернення до депутатів міської, обласної та Верховної рад щодо заборони пропаганди насилля  у пресі та на телебаченні через демонстрацію низькопробних фільмів та передач, продажу низькоякісної преси, які сприяють деградації молоді. Також запропоновано організовувати історично-пізнавальні поїздки; створити базу даних молодіжних громадських організацій, звернутися до ЗМІ з проханням започаткувати  молодіжні телерадіопередачі, впорядкувати збірку молодих поетів, організувати конкурс наукових робіт «Славні наші земляки» про дрогобичан, які прославилися у боротьбі за Україну. Молодь висловила прохання посилити контроль щодо недопущення продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам до 18 років, заборонити перебувати молоді до 18 років у громадських місцях у вечірній час без супроводу дорослих  (взимку після 22.00, влітку після 23.00), організовувати постійні рейди у нічні клуби. У форумі взяли участь більше ніж 100 осіб

У Дрогобичі подбають про історичну та культурну пам'ять

23 лютого заступник міського голови з гуманітарних питань Богдан Пристай провів нараду, на якій обговорили потребу створення у Дрогобичі координаційної ради з вивчення та збереження культурної та історичної  спадщини.  Присутні на нараді висловили цікаві ідеї, зокрема, створення при кожній школі клубу юного колекціонера, видання фотоальбому давніх листівок Дрогобичини, випуск значків та іншої сувенірної продукції для популяризації Дрогобича та інші. Вирішено, що найближчим часом така рада буде створена, її головою стане Роман Русевич.

Коледж мистецтв оселиться у ЗОШ № 5?

  23 лютого заступник міського голови Дрогобича Богдан Пристай провів нараду, на якій йшлося  про визначення приміщення для  коледжу мистецтв. Обговорили пропозицію облаштування коледжу у приміщенні ЗОШ № 5. У ході наради вирішено створити комісію, яка виїде на місце, визначить приміщення для функціонування коледжу та подасть пропозиції для затвердження на найближче засідання сесії міської ради. Також йшлося про потребу узгодити цю пропозицію з педколективом ЗОШ №5.

Борислав і надалі боргує КП «Дрогобичводоканал» за очисні стоки

22 лютого перший заступник міського голови Петро Суда провів нараду із заступником Бориславського міського голови із житлово-комунальних питань Євгеном Корконішком, директором КП «Бориславводоканал» Ярославом Лопушанським та директором КП «Дрогобичводоканал» Романом Шагалою. На нараді обговорювали питання заборгованості Борислава перед КП «Дрогобичводоканал» за очисні стоки. Як повідомив директор КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала,  заборгованість за попередні роки становить більше ніж 3 млн. грн., окрім цього,  КП «Дрогобичводоканал» не отримує від Борислава проплати за поточні надані послуги. Через великі затрати на електроенергію підприємство несе збитки.  На попередній нараді з цього питання було досягнуто домовленості, що відтепер оплату Борислав проводитиме за угодою. Однак, як пояснили представники Борислава, цю угоду вони зможуть підписати після того, як буде затверджений бюджет міста. У підсумку наради Петро Суда зазначив, що наступна нарада з цього питання відбудеться на початку березня, тоді остаточно має бути розв’язана ця проблема.

Іван Тихий, http://blog.i.ua/user/1032408

У квітні в Трускавці пройде всеукраїнський фестиваль екстремальних видів спорту

У Трускавці 17-18 квітня пройде перший всеукраїнський фестиваль екстремальних видів спорту під патронатом міського голови Трускавця Лева Грицака. Про це повідомив кореспондент ЗІКу.

Фестиваль  розпочнеться з приземлення парашутистів у центральній частині міста. На урочистому відкритті будуть представлені учасники клубів,  заплановано концерт ансамблю «Золоті діти», виступ духового оркестру. Участь у фестивалі візьмуть переможниці конкурсу краси «Красуня Прикарпаття». У програмі також – масовий заїзд велосипедистів, показові змагання квадроциклів, показові виступи екстремалів, парад мотобайкерів. Відбудеться також презентація радіокерованих моделей літаків, конкурс «Велокрасуня з діджейм». Перший день фестивалю завершиться феєрверком та концертом.

Другий  фестивальний день  буде проходити біля санаторію «Карпати» в районі «питного озера». Тут відбудуться змагання з кросс-кантрі, показові польоти дельтапланеристів, одиночний пілотаж «Як-52»,  десант парашутистів. Паралельно відбуватимуться  змагання з давн-хіл серед різних вікових груп.  Переможці змагання будь мати можливість політати на літаку «АН-2». Нагородження переможців конкурсу відбудеться в центральній частині міста. Завершиться фестиваль феєрверком та виступом рок-музикантів.

www.zik.com.ua

Влітку на Солтусах постане капличка

Ще 30 – 40 років тому Трускавець був містом, в якому люди мирно жили на своїх обійстях, дружили чи сварилися із сусідами, раділи, що в їхньому благословенному Богом краєві є такий дар – цілющі мінеральні води. І не підозрювали вони, що ця окраса Трускавця, ці джерела вод, колись стануть для них причиною того, що їхні будинки знесуть, їх поселять в «бльоки» на восьмий чи дев’ятий поверх і вже ніколи їм не буде дано вийти на батьківське подвір’я, попити водички з криниці, яку викопав ще дідусь, побігати по городах із сусідськими хлопчаками чи побавитися у хованки із подружками-дівчатами. Не зберуться вже в одній хаті куми з вулиці, не перемиватимуть кісточки одні іншим, не питимуть за древнім столом під віками шанованими образами.

Не зберуться, бо нема вже тих хат, нема вже і багатьох тих людей, які ридма ридали, припадаючи грудьми до земельки, по якій ступали їхні босі ноги і яка стала місцем для будівництва багатьох санаторіїв у радянські часи. Були зруйновані будівлі на Болонні, понищені хати на Річках, в нагірній частині курорту. Стоять санаторії «Кристал», «Алмаз», «Дніпро», «Перлина Прикарпаття», «Шахтар», «Батьківщина», «Молдова» та і багато інших, стоять і немов почувають себе винуватцями, що ніколи вже не повернути на старі місця хатини багатьох трускавецьких родин, хатини рідні і втрачені назавжди, образ яких в голові чи на знімку викликає щем у серці, сльози на очах, спомини, які так не хочеться переривати, адже це спомини молодості, дитинства.

Юрій Андрушків, чия хата знаходилася на давніх Солтусах (назва походить від польського слова «солтис»), згадує: «Немов тепер бачу всі ці хати і всіх тих людей, які там жили. Назвав би їх близько тисячі. На місці теперішнього «Шахтаря», там, де тепер лабораторія, була і наша хата. Габшії, Андрушки, Щиглі, ще одні Габшії – всіх позносили, 9 осель. А на місці «Перлини Прикарпаття» знесли біля 40 осель. Провулки Світлий, Лазо, Макаренка – це все Солтуси. Солтуси тягнулися від старої бані аж до озера, це теперішні Кравченко, Бандери, Галицького, багато провулків».

Пан Юрій виступив одним з ініціаторів спорудження жителями Солтусів каплички – сподівається, що його ідею підтримають Василь Петранівський, Ігор Гарванко, Василь Лучковський, Мирон та Зенон Крамарі, Михайло Крамар «Рінґо», інші небайдужі жителі цієї частини Трускавця.

«Ми плануємо спорудити цю капличку до свята Преображення Господнього, Спаса, це колись був головний празник на Солтусах, як сказав мені отець-декан Петро Івасівка» - говорить Наталія Пономаренко, секретар міської ради, з роду Урсуляків. «Ми теж жили на Солтусах і спорудити таку капличку нам необхідно, хоча б з огляду на те, що не можна забувати рідні місця, з яких ми походимо, не можна забувати наше коріння» - стверджує Наталія Анатоліївна. За словами Наталії Пономаренко та Юрія Андрушківа, вже погоджується місце, де капличка має постати, буде розроблятися проект споруди. «Ми могли б поставити невеличку капличку, як поставив мешканець Солтусів п. Ярослав на Помірецькій, але вважаємо, що це повинна бути дещо більша споруда, адже це справа не однієї людини, а цілого нашого кутка. Я давно виношував ідею спорудження такої каплички на Солтусах, але думаю, що робити це самому було б дещо некоректно в стосунку до всіх людей, які там проживали і які вважають цю місцину своєю малою батьківщиною» - зазначає пан Юрій.

Надворі початок весни, до Спаса 2010 року залишилося менше півроку. Чи встигнуть за цей час солтусяни звести капличку – покаже час. Але добре, що є ще такі небайдужі люди, які прагнуть залишити слід пам’яті для майбутніх поколінь – не просто словами, а спорудою, яка невимушено закликатиме до задуми над своєю духовністю. І задуми над тим, якого ми роду, чиїх батьків ми діти, задуми над  рідним краєм, своїм родоводом, над нашою долею.

На фото: капличка біля приватної садиби на вулиці Помірецькій.

Володимир Ключак

Юрій Алієв: «У нас тарифи не зростають, росте енергоносій»

Редакція міського радіомовлення запровадила нову рубрику «Питання-відповіді», де кожен мешканець Трускавця може поставити своє запитання чи внести пропозицію стосовно життя і розвитку міста-курорту. Згідно формату програми на кожен телефонний дзвінок, який надходить у редакцію радіо, компетентно відповідає міський голова Трускавця Лев Грицак. Варто зазначити, що левова частка порушених під час радіоефірів питань стосується власне житлово-комунального господарства. Розуміючи важливість проблеми, про ситуацію в житлово-комунальному господарстві Трускавця ми попросили розповісти генерального директора КП «Наше місто» Юрія Алієва:

- При сьогоднішніх погодних умовах та фінансових труднощах комунальному підприємству працювати непросто. Адже тарифна політика нашого підприємства є досить слабкою, оскільки тарифні ціни в нашому місті не піднімались останніх півтора року, а на загальнодержавному рівні вони виросли. Також зросла мінімальна заробітна плата, зросли ціни на електроносії, на паливно-мастильні матеріали. У нас же, до прикладу, мінімальна заробітна плата, що вкладена в квартплату та тарифи, становить 460 грн., хоча на загал по місту ця сума – більше 800 грн. Нещодавно ми проводили свого роду експеримент: скорочували працівникам робочий час, ввели ще один вихідний, з метою зменшити адміністративні витрати. Також щоб зменшити фонд заробітної плати ми проводимо скорочення адміністративних одиниць. Основна мета такої політики у роботі комунального підприємства – при збереженні сьогоднішніх тарифів менше коштів виділяти на зарплати, таким чином більше вкладаючи у матеріали, необхідні для виконання тих чи інших робіт у житловому фонді господарства.

КП «Наше місто» максимально намагається вирішувати поточні проблеми, та, на жаль, через фінансово-економічну складову це не завжди можна зробити вчасно. Та я вдячний громадянам, які телефонують та ставлять свої запитання. Тоді нам легше орієнтуватись у потребах і проблемах мешканців. На загал, запитання можна розділити на кілька підгруп – опалення та гаряче водопостачання, дахи і технічні питання. Щодо опалення, то зазначу, що ми стараємось зробити усе можливе, аби по максимуму забезпечити цю послугу. Згідно нашої статистики, проблемними виявились мікрорайони Бориславської-Сагайдачного. При тому, що всі потужності там залучені максимально. Також про недостатній теплоносій повідомляли мешканці вулиці Стебницької. Щодо якості послуги гарячого водопостачання питання виникали у мешканців мікрорайону вулиць Мазепи,2,  Мазепи,4, Дрогобицької,12, Дрогобицької,14 та Б.Хмельницького,4. Щодо дахів, то звертались мешканці вулиці Сагайдачного. Відтак, відповідаючи на запитання мешканців міста, хочу пояснити, що при такій низькій температурі повітря зовнішнього середовища, яку нам останнім часом доводиться спостерігати, збільшуються витрати паливно-енергетичних ресурсів: газу, електроенергії та води. Зрозуміло, що після отримання квитанцій за січень, у людей з’явились певні запитання. Але також зрозуміло, що й підприємство мало більші витрати. Бо чим вища температура, яку ми постачаємо із котелень, тим вищий показник Гігакалорій на теплових лічильниках, а, отже, й збільшується вартість послуги. До прикладу, у мікрорайоні Бориславської-Сагайдачного встановлено індивідуальні теплові пункти, які автоматично регулюють температурний режим. Тому застережень там не повинно бути, адже механічних втручань нема, регуляція подачі тепла – автоматична. В період морозів до мінус двадцяти п’яти градусів у кожну квартиру за місяць надходило до двох Гігакалорій тепла. Проведемо нескладні математичні розрахунки: вартість однієї Гігакалорії тепла при ціні газу, яка є на сьогоднішній день для населення, становить 290 грн. Тобто, чим нижча температура навколишнього повітря, тим більша витратна частина енергоресурсів, а, отже, зростання ціни за послугу. Хоча, морози страшні не так квитанціями, як своїми діяннями: так у нас виникло ряд проблем у певних будинках (наприклад, Івасюка,1, Бориславській, 24, Річки,15 тощо), пов’язаних з замерзанням у трубах холодної води. Тому останній тиждень ми працювали над розморожуванням комунікацій. Розуміємо також, що до даної аварійної ситуації спричинилась тимчасова, себто погодинна подача води. Бо якби водопостачання було цілодобовим, то, ймовірно, що замерзання не трапилося б. У найближчій перспективі очікуємо цілоденного водопостачання, та сподіваємось, що подібне не повториться. До завершення цього опалювального сезону й надалі активно працюватимемо, а вже по його завершенні будуть проведені досить серйозні роботи по утепленню комунікаційних мереж, бо зі статистики останніх кількох років  видно, що ситуація трапляється не вперше, тому візьмемось за неї досить серйозно, аби повністю ліквідувати можливість замерзання води в трубопроводах

Повертаючись до гарячого водопостачання зазначу, що питання у цьому напрямку є і у мене. Тому своїм працівникам ми дали доручення промоніторити ситуацію з розбором водопостачання у мікрорайоні вулиць Мазепи,2,  Мазепи,4, Дрогобицької,12, Дрогобицької,14 та Б.Хмельницького,4. Наші люди обійдуть кожну квартиру та визначатимуть як відбувається розбір води у кожному окремо взятому помешканні. Бо технічна служба теплової філії доповідає, що у цих будинках розбору практично нема. Ситуація склалась таким чином тому, що в більшості квартир або встановлено автономне опалення, або ж працюють бойлери. Тому після проведених досліджень достеменно знатимемо, як далі виходити з ситуації. Позаяк по технічних напрямках проблем на сьогодні нема ні в бойлерній, ні в комунікаціях. Технічна служба експлуатації житла також запевняє, що на лініях нема незаконних врізок, які б могли спричинити дециркуляцію у житловому фонді. Думаю, найближчим часом питання буде вирішене.

Марічка Кульчицька, газета «Голос ради»

Мажоритарка чи партійна система: що краще для громади як самоврядної одиниці?

Вибори закінчилися, хай живуть вибори! Ця фраза є цілком нормальною, адже перед нами вибори не менш важливі, ніж ті, які відбувалися 17 січня та 7 лютого. Перед нами – вибори депутатів місцевих рад та міського голови. І неважливо, чи за півроку чи за рік – вони будуть. І якщо з головою в нас все зрозуміло, кожен трускавчани може назвати його прізвище та охарактеризувати його діяльність (незалежно чи з доброї чи поганої сторони, але може), то з депутатами справа складніша. З 46 депутатів, яких обрали в Трускавці в 2006, пересічний трускавчани з натяжкою назве до 10 та й то з майже обов’язковим коментарем «Та нічого вони не роблять…».

Якщо ще в 2002 році, та фактично за весь час незалежності України і ще за Союзу, вибори депутатів місцевих рад проводилися за мажоритарною системою, то в 2006 депутатів обирали не по одному, не надто придивляючись, а пакетом, гамузом. В цьому був один безперечний плюс – наочно можна було бачити, яку політичну силу представляє депутат і які його погляди. Плюсом було і те, що зразу місцева рада ставала структурованою, можна сказати – автоматично.  І тепер, щоб вирішити якесь питання, пересічний мешканець, виборець міг звертатися до будь-кого з цих 46 депутатів.

Але не все так гладко, як здається на перший погляд. Система колективної відповідальності в місцевих радах насправді перетворилася в систему колективної безвідповідальності. Якщо при мажоритарці (система, коли депутата обирає певна кількість виборців по конкретному виборчому округу) депутатами міської ради дійсно переважно ставали люди заможні, керівники великих підприємств чи певних установ та організацій (як то керівники санаторіїв у Трускавці), то при пропорційній системі до влади часто приходили випадкові люди, які не були тямущими ні в господарських справах, ні в політичних, часто це були просто вискочки, піна, яку винесло на хвилі бурхливих змін, що відбулися після Помаранчевої революції. На виборах 2006 року людей фактично поставили у патове становище – їх змушували голосувати за всю «команду» тої чи іншої політичної сили, не даючи змоги обрати реально когось одного, хто викликав би довіру, з кого потім можна було б спитати, як кажуть. Ну про який вільний вибір можна було  говорити, коли в межах навіть першої п’ятірки були люди, за одного з яких виборець в жодному разі не хотів голосувати, решта два були нейтральними (радше – невідомими виборцю) і лише один хтось викликав довіру та був саме тим кандидатом, за якого хотілося віддати свій голос.

Великим пшиком виявилося і те, що під єдиним прапором тої чи іншої партії йшла одна команда. На прикладі Трускавця бачимо, що якщо до складу ради входило 2, 3 чи й 5 депутатів однієї політичної сили, то розколу ще вдавалося уникнути. Натомість по двох найбільших політичних силах, які пройшли в міську раду Трускавця у 2006 (маю на увазі Блок Юлії Тимошенко та Нашу Україну) ситуація була не такою простою. І якщо Наша Україна формально єдність зберегла, хоча фактично такої єдності давно немає, то з трускавецьким БЮТом сталася зовсім інша історія.

Проте не розгляд ситуації в якійсь одній політичній силі є сьогодні предметом наших роздумів. Ним є факт необхідності повернення до системи територіального представництва, до системи, яка виправдовувала себе протягом тривалого часу, незважаючи на певні її недоліки. Хоча депутати і могли змінювати протягом своєї каденції політичні погляди (це добре видно хоча б на прикладі таких депутатів Верховної Ради України як Петро Димінський, Тарас Чорновіл, Олександр Лавринович та інші), все ж на місцях така проблема ніколи не була ні гострою, ні актуальною. В межах одного міста глобальні питання не вирішуються, нікчемними були б рішення міської ради Трускавця про статус державної мови чи зовнішні кордони, та не просто нікчемними, а і смішними, з однієї сторони, а з другої – злочинними, адже тоді б рада взяла на себе якісь зовсім не властиві їй функції. При мажоритарній системі депутати мали вирішувати конкретні завдання, кожен знав свій округ, адже найчастіше і проживав саме в ньому, знав проблеми та потреби як в цілому, так і по окремих громадянах. Погодьтеся, що вивчити проблеми трьох – чотирьох (чи навіть десятьох) багатоповерхових будинків та кількох будинків із приватного сектору набагато легше, ніж вирішити проблеми цілого міста. Одночасно варто зауважити, що в часи «мажоритарки» депутати набагато глибше вникали і в загальноміські проблеми, не маючи над собою «Дамоклового меча» в формі партійної вертикалі, керувалися вони не приписами та інструкціями згори, а здоровим глуздом та доцільністю.

Не можна не відмітити і той факт, що саме за мажоритарного представництва кожен міський голова (незалежно чи це були Петровський, Бурлаков, Матолич, Грицак чи будь-хто гіпотетичний інший) набагато легше знаходив спільну мову з депутатами, депутати відчували тягар обов’язку перед громадою, яка їх обрала, праця депутатського корпусу була значно ефективнішою, конструктивнішою, консенсус переважав над конфронтацією.

Втім і в ті не такі вже й далекі часи можна було звернутися не тільки до «свого» депутата, а й до будь-якого. Знаючи, що не буде можливості ховатися за партійний бренд чи плечі порядної  людини, депутат, який себе поважав, старався допомогти у вирішенні питань кожного, хто до нього звернувся. Показово, що і протягом 2006 – 2010 років мешканці міста найчастіше звертаються за допомогою саме до тих депутатів, кого вони запам’ятали ще з «мажоритарки», часто йдуть до депутата, про якого чують тільки позитивні відгуки, навіть не знаючи, яку політичну силу він представляє – «Відродження», «Третю силу», «Нашу Україну» чи ХДС, для прикладу. Експеримент із впровадженням на рівні місцевих рад пропорційної системи виявився невдалим, але говорити, що ставили його випадково, не можна. Комусь дуже вже хотілося мати в місцевих радах підконтрольних людей, кнопкодавів і майже рабів, які б не мали своєї думки, а робили те, що скажуть «верхи». Цей експеримент із запровадженням пропорційної системи на місцевих виборах викликав не просто спротив багатьох тверезомислячих людей, в тім і міських голів з Асоціації міст України, але і прагнення не допустити повторення такої помилки. На місцях опозиція почала брати приклад з верхів – із блокуваннями, бойкотами, обструкціями, відправленням у відставку законно обраного мера тощо. У Трускавці цього всього майже і не було, проте знаємо, як жилося нашим сусідам у Дрогобичі та Стебнику при «демократії без мера», хоча там і з мером не живуть краще, ніж ми, трускавчани.

В той же час не можна зауважити і того факту, що багато порядних людей, які при «мажоритарні» достойно представляли інтереси мешканців Трускавця, при системі пропорційній опинилися «за бортом» міської ради з різних причин. Або партію обрали не ту, яка могла здобути підтримку більше 3% виборців, або в списках опинилися дещо нижче, ніж було потрібно. І мова йде не лише про таких хороших людей  як Омелян Дяків, Микола Іваник, Ігор Стасик чи Мирослав Гумега (та і багато інших), але і про тих, які є молодими та розумними людьми, які в європейському суспільстві посідали б значно краще місце в суспільстві і служили б йому своїм депутатством, як, наприклад, лідер міської «Опори» Євген Бродзінський, активні представники різних політичних сил Зоряна Домбровська, Андрій та Мар’яна Пристай, Іра Циган, Орест Лещишин та багато інших…

Цілком можливо, що у Верховній Раді України все таки виявлять здорову волю та приймуть зміни до закону про вибори до місцевих рад. Такі зміни були б на часі, адже при обранні депутатів на місцях вдалося би в значно більшій мірі відсіяти полову, відсіяти тих, хто окрім пустопорожніх декларацій та марних обіцянок не здатний нормально працювати на благо громади. Мажоритарна система – не панацея, але нічого кращого на сьогоднішній день люди не придумали. І саме мажоритарна гарантує збереження демократії, в тому числі і немісцевому рівні. Бо пропорційна система – це всього-навсього тиранія в замаскованій формі. А насамкінець, без жодної агітації чи намовлянь голосувати за кого б то не було, варто звернути увагу виборців на цікавий момент – коли кандидати в депутати до міської ради агітуватимуть за себе та вихвалятимуть політичну силу, до якої вони належать, задайте їм (кожному) одне запитання: «А що ТИ реально вже зробив для добра громади, які ТВОЇ діла мають нас переконати, що вірити потрібно саме ТОБІ?». І почувши відповідь одного, другого, третього, можна буде легко прийняти для себе рішення – хто ж достойний представляти Ваші інтереси в міській раді.

Володимир Ключак

Оголошення та реклама

Вельмишановні пані і панове! Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка, який знаходиться у Західній Україні на етнічних теренах Галичини, розпочинає проект "Діалог культур у євроінтеграційному процесі" (1 квітня 2010 – 30 липня 2013). Упродовж багатьох століть Галичина була важливим осередком політичного і культурного життя Європи. Цей мультикультурний ландшафт був і залишається сьогодні взірцем культурного діалогу багатьох європейських народів. Галичина завжди демонструвала високий рівень національної свідомості, толерантного ставлення до інших націй і народностей, активного розвитку і збереження культурних цінностей.

 У різні періоди свого історичного розвитку тут тісно перепліталися культурні традиції й політичні інтереси багатьох країн Східної і Західної Європи. На сучасному етапі Галичина є важливим посередником інтеграції України та інших пострадянських країн в суспільно-політичний, економічний і культурно-освітній простір Європейського союзу.

В проекті передбачено наступні аспекти:

1) Організація Першої міжнародної наукової конференції  з проблем культурної спадщини та політичного розвитку Галичини на тему "Європейські  виміри політичного  і культурного розвитку Галичини"  (15-17 травня 2011).

2) Опрацювання й публікація матеріалів конференції (15 травня 2011 – 30 квітня 2012).

3) Організація короткотривалих науково-дослідних, культурних турів для дослідження цікавих маловідомих історичних, архітектурних та культурних пам'яток Галичини.

4) Публікація краєзнавчого довідника досліджених маловідомих історичних, архітектурних та культурних пам'яток Галичини українською, англійською та німецькою мовами (січень 2011 – грудень 2012).

5) Організація літньої школи української мови і культури для студентських асоціацій країн Євросоюзу (липень 2011 – липень 2013) .

Проект організовується  Дрогобицьким державним педагогічним університетом ім. Івана Франка (Україна) у співпраці з:

·              Львівським національним університетом ім. Івана Франка (Львів, Україна),

·              Педагогічним університетом Відня (Австрія),

·              Полонійною академією (Ченстохова, Польща),

·              Посольством Австрії в Україні,

·              Представництвом Австрійської служби обмінів (Львів, Україна).

Щиро сподіваємося на Вашу інформаційну  допомогу для втілення даного проекту в життя та безпосередню участь у ньому.

З повагою, Яна Янюк

Контакти: 82100 Drohobych, Ivan-Franko-Street 24, Room 31 Tel. +38 098 906 36 38  +38 096 942 41 55

E-mail: lopuschanskyj@mail.ru E-mail: cei_drohobych@mail.ru

Незалежне видання «Трускавецький вісник». Всі права застережені. Розповсюджується безкоштовно.
Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск –   Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: E-mail: anda_panda@ukr.net, тел. 8-097-38-36-112. Публікація  в Інтернеті  - на  www.protruskavets.org.ua   – «Сайт Трускавця про Трускавець».

 

 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України