Трускавець: підсумок року Божого 2008.

Трускавець – не окрема держава, тому багато подій, явищ, фактів загальноукраїнського рівня так чи інакше відбилося на житті нашого міста в минулому 2008 році. Це і криза кінця року, скорочення робочих місць, стрибки курсу валюти і ціни на бензин. Проте ми хочемо коротко зупинитися на кількох подіях, які для нашого міста є знаковими, подіях, які вже ввійшли в історію славного міста-курорту Трускавець. Перепрошуємо, якщо щось оминемо, про щось не згадаємо і будемо раді, якщо ви, шановні трускавчани, нам на цей недолік вкажете.
Отже, в 2008 році сталося те, чого дотепер не було в історії ніколи – 7 депутатів Трускавецької міської ради були достроково позбавлені своїх повноважень. «Так минає земна слава» - ці слова древніх виявилися надзвичайно актуальними для Трускавця, бо ті, що ще в кінці 2007 – на початку 2008 року хотіли здійснити переворот в одній із найпотужніших політичних сил Трускавця, в другій половині минулого року вже не мали навіть права голосу на сесії, а прізвище «головного заколотника» з великими труднощами пригадували собі їхні колишні колеги-депутати.
Виключення міського голови з рядів партії «ВО «Батьківщина» та постійна війна між промерськими силами та бютівцями, в тому числі і інформаційна, тривала майже цілий рік, апогей її припав на кінець весни – початок літа, а певне затишшя спостерігалося лише в кінці 2008.
Ще одним знаковим фактом, на нашу думку, стало припинення хронічної ворожнечі між міськими осередками БЮТ та «Нашої України». Так, якщо навесні ця ворожнеча проявилася у всій своїй силі, формальним приводом стала штучно створена міською владою проблемна ситуація щодо дитячого майданчика позаду «Технолюксу», то з осені навіть намітилася співпраця цих двох політичних сил, які зрозуміли, що в них є спільний і дуже небезпечний ворог. І навіть ситуативні голосування частини «Нашої України» по «протягненню» питань, важливих для міського голови, навряд чи змінять це зближення на нове протистояння.
Продаж землі, величезна розтрата коштів на ремонти доріг, заміну вікон та інші ремонтні роботи в закладах освіти та охорони здоров`я, неодноразове підвищення тарифів протягом року – з березня зросла квартплата, з липня – водопостачання та водовідведення, з листопада – тепло та гаряча вода, скандали з будівельним холдингом «ТКС» та розбазарюванням бюджетних коштів – це ще не всі негативи року 2008. А з позитивів варто відмітити такі культурні заходи як  День міста, День Незалежності, заходи, підготовлені відділами освіти та культури, десятиріччя Єпархіального музею УГКЦ та біологічного факультету ДДПУ, цілий ряд спортивних змагань, де трускавчани вибороли високі відзнаки – від «Трускавецьких джерел» до шахового турніру, а ще той факт, що Трускавець визнано одним із найкращих місць для проживання в Україні серед міст чисельністю 10 – 50 тис. чол.
Не можна не згадати і про таке значне для нашого провінційного містечка явище, як проведення у вересні з ініціативи міської газети «Джерела Трускавця» всеукраїнської конференції редакторів ЗМІ, яка хоча і була проігнорована місцевою владою, проте дала значний поштовх для подальшого звільнення мас-медіа від різноманітних пут та дала можливість нового погляду на співпрацю ЗМІ із Інститутом  Розвитку Регіональної Преси та спричинилася до того, що журналістські розслідування у Трускавці стали вагомим чинником, що впливає на громадську думку.
А ще було відкриття пам’ятника відомому польському поетові Адаму Міцкевичу в липні, пікетування міської ради подружжям Копєйкіних у серпні, які врешті-решт змогли домогтися свого, трагічна втрата молодого фотожурналіста Олександра Барана та хорошого спеціаліста, державного реєстратора Ігоря Гарбузинського. Були нові призначення –  Юрія Яремчука  трускавецьким прокурором, а Василя Бурика – начальником трускавецької міліції. Відкриття діагностичного центру «Мед Палас», виявлення боєприпасів часів ІІ світової на Шевченка, безкінечні дорогі поїздки-відрядження за кошти міського бюджету то до Слов`янська, то до Словаччини, то ще десь, війна із самовільним встановленням автономного опалення при тому, що абсолютна більшість представників влади таке автономне опалення собі встановили, поява нових ЗМІ в Трускавці, в тому числі і нашого видання, яке друзі-журналісти вже встигли охрестити «бойовим листком»,  війна за зміни в міському бюджеті розвитку – такі трускавецькі штрихи року, що минув.
Новий 2009 рік навряд чи буде легким для Трускавця, бюджет розвитку мав би складати не більше 20 млн. грн., оскільки більше землі для продажу на таких «аукціонах», як 25 грудня, немає, а апетити «розпорядників коштів» зростають в арифметичній прогресії. Скорочення спочатку пенсіонерів, а згодом і інших працівників в зв’язку із зменшенням наповнюваності в санаторіях, можливий ріст злочинності через збільшення кількості безробітних та малозабезпечених, спроби тиску на Станелю через бажання підпорядкувати її Трускавцю (через жителів села, які працюють в нашому місті – такий наш обережний прогноз), а основне – відкритий офіційний передвиборчий марафон з метою отримати чи зберегти владу місцеву, трускавецьку, ось що нас чекає в 2009.  

Володимир Ключак

 

№ 1 (27) 12 січня 2009 р.