роздуми

 
 

ХОЧЕТЕ НАРОДЖУВАТИ? ЇДЬТЕ...

В місті-курорті вже 14 років немає пологового будинку. Чому його закрили? З ряду різних причин. Навіть люди між собою говорять, що в 1996 році народилися... сіамські близнюки, і це було однією з причин закриття, до якої додалися й інші. Так чи ні, але до цієї теми час від часу мешканці Трускавця повертаються, запитуючи про пологовий будинок в міського голови, медиків, журналістів. Протягом чотирнадцяти років доводилося чути чимало скарг трускавчан і особливо трускавчанок, адже тепер народжувати вони повинні в Дрогобичі, Бориславі, інших містах. Це саме по собі створює складності і додаткові витрати для трускавчан. А ще деякі молоді мами піддають сумнівам якість роботи деяких пологових будинків, увагу персоналу. Мовляв, не заплатиш нормально – ніхто й не подивиться. Кілька років тому ми вже писали про пологовий будинок в Дрогобичі у статті „Дівчинка жила одну добу, три години і сорок хвилин...” Сама назва вказувала на летальний випадок після пологів. Тоді, проводячи власне розслідування, журналісти з’ясували, що приміщення цього будинку постало на „нечистій” території. За офіційними даними до того там були болото й мочарі, а ще стверджують, що там колись давно закопували бродячих тварин і померлих від чуми. Так чи інакше, але час від часу в приміщенні пологового будинку виявляли стафілокок, і повністю позбутися цієї проблеми не могли. Звичайно, минув час, ситуація там краща, але все одно трускавчанам хочеться свого надійного місця появи нового життя.

В НАС ЗАМАЛО ВАГІТНИХ

Бачення даної ситуації головним лікарем Трускавецької міської лікарні Йосипом Свіжинським наш кореспондент з’ясовував у розмові з ним: 
- На сьогодні пологовий будинок чи пологове відділення, де в рік приймається пологів менше 300-400, є неможливим до функціонування, бо економічно себе не оправдовує. Крім високотехнологічної апаратури для рятування життя матері і дитини потрібні спеціалісти: акушер-гінеколог із сертифікатом з надання допомоги в екстренних ситуаціях, лікар-неонатолог з таким же сертифікатом і лікар-анестизіолог теж з таким сертифікатом. Щоб забезпечити в місяць цілодобове чергування, потрібно п’ять лікарів. Тобто 5 гінекологів, 5 неонатологів, 5 анестизіологів, 5 акушерок з відповідним сертифікатом і 5 медсестер палати новонароджених. А ще санітарок та ін., тобто це – високозатратне відділення. В нас відділення закрите в 1996 році, бо в середньому в рік, навіть під час закриття дрогобицького і бориславського пологових будинків, було 160-180 пологів. Згідно нормативів Міністерства охорони здоров’я, такий пологовий будинок не може утримуватися за державні кошти. 

- А яка ситуація зараз?
- В місті в рік в середньому 120-130 вагітних жінок. Але з них до 30% мають ті чи інші захворювання і мусять народжувати не нижче обласних установ, де є висококласні спеціалісти. З тих, що залишаються, молоді мами вибирають, що хочуть народжувати в Стрию, Дрогобичі, Бориславі, Львові, Івано-Франківську. Залишається лише 60-70 вагітних.

- А як стосовно приватного пологового будинку?
- Як я говорив, це високозатратно, тож такий варіант теж не вдався. 

- Чи послуги дрогобицького або бориславського пологових будинків нормальні?
- Зараз усе відпрацьовано, і кожна територія має свої можливості. Якщо Борислав чи Дрогобич бачать, що ситуація понад їхні можливості, вони відправляють пацієнтів у Львів. І так є всюди, бо спеціалісти кажуть, що жінки тепер менш готові народжувати самостійно і потребують участі спеціалістів, - пояснив Йосип Михайлович.


ВИХІД Є?

Однак трускавчанки готові платити за нормальні послуги бодай приватного пологового будинку, адже народжувати в інших містах зараз все одно доволі затратно. Невелика кількість пологів – проблема орендаря, якщо б такий знайшовся. І знайшовся. Створити в Трускавці приватний пологовий будинок мав намір науковець, професор, лікар, президент лікувально-оздоровчо-навчального центру „Вікторія” Ігор Палінський. Пан Ігор – автор багатьох наукових медичних праць і методик, нагороджений дипломом серед кращих лікарів України, почесним званням „Лицар Вітчизни”, нагородою „Золотий хрест” та ін. Він розповів:
- Я планував відновити пологовий будинок ще з моменту його закриття. Хотів, щоб він був найвищого світового рівня, працював на основі найкращих наукових досягнень. Передбачався повний цикл: визначення, лікування чи профілактика безпліддя, оскільки зараз багато молодих людей безплідних, період вагітності, допологовий, пологовий і післяпологовий періоди. Такий повний комплекс заходів гарантує народження здорової дитини і відсутність патологій. Адже в Україні великий відсоток м’язової дистрофії, безпліддя, вроджених каліцтв, ДЦП та ін. Причини цього – це інша тема, про яку поговоримо іншим разом. Так от я гарантую відсутність цього при народженні в нас. Всі наші пацієнтки, з якими б хворобами вони до нас не зверталися, народжували здорових дітей. І це мій 30-річний досвід. Мала кількість пологів тут би не загрожувала, бо зверталися б майбутні матері не лише з Трускавця, околиць, Львівської області, а й інших областей.

В КОРИСТУВАННІ БЕЗ ПРАВА

Я маю зв’язки з австрійськими і польськими партнерами. Домовився про допомогу. В рахунок цієї допомоги нам прийшло сучасне медичне обладнання. Частину я передав місту, частину залишив собі, зокрема обладнання для пологового будинку, яке пізніше завіз на місце. Була попередня домовленість з міським головою Трускавця Левом Грицаком. Приміщення пологового будинку мені було передано по акту з мокрою печаткою. Я вклав у цей пологовий будинок 65 тисяч доларів. Своїми силами відремонтував дах, поміняв плитку, укріпив штукатурку. Провів всі експертизи стосовно автономного опалення, розводку тепломережі на мідних трубах, провів експертизи і зробив проектну документацію стосовно підведення газу від вулиці Данилишиних (цей газопровід був би корисним і для лікарні загалом). І коли підійшла справа до встановлення опалення, Лев Грицак почав вимагати то одну експертизу, то іншу, то ще щось. Коли треба було підписувати договір оренди, я вимагав, щоб у договорі було передбачено автономне опалення. Грицак почав все перекидувати на Свіжинського, Свіжинський казав, що не має таких повноважень. Мені навіть запропонували вкласти гроші у ремонт загальнолікарняної котельні. Але пологовий будинок потребує автономності, адже певна температура повинна бути і весною, і восени, і влітку. Грицак сказав: „Ні!”.


На цьому ми перериваємо розповідь Ігоря Палінського, оскільки подальша розповідь вимагає певних документальних підтверджень та коментарів. Чи були протиправні дії в трускавецьких посадовців, чи мало місце спонукання до дачі хабара, хто винен, що приватний пологовий будинок досі не функціонує? – читайте в наступному номері “Джерел Трускавця”.

Орест Лещишин Джерела Трускавця

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України