роздуми

 
 

(10 найважливіших подій 2009 р.  на Дрогобиччині, які знайшли своє відображення на шпальтах газети «Галицька Зоря»)

1. Повернення додому

2009-ий рік на Дрогобиччині розпочався з приємних подій. 30 січня у свої відремонтовані квартири повернулися мешканці будинку на вул. Самбірській,102, який був зруйнований внаслідок вибуху газу 23 вересня 2008 року.

Нагадаємо, що ударна хвиля вибуху знищила три квартири на сьомому поверсі та одну на восьмому. Загалом було пошкоджено 22 помешкання другого під’їзду, зруйновано балкон, вибито 38 вікон та 20 вхідних дверей. Капітальна бокова стіна будинку отримала тріщину від шостого аж до дев’ятого поверху. Плита перекриття, яка слугувала підлогою квартири на восьмому поверсі, тріснула наполовину і впала в помешкання поверхом нижче. Та найгірше, що постраждали люди. Із термічними опіками та травмами до лікарні потрапило семеро осіб. Одна мешканка будинку загинула на місці аварії.

На чужу біду відгукнулося чимало дрогобичан, мешканців інших міст, які чим могли допомагали постраждалим від вибуху. Кошти на ліквідацію наслідків аварії виділили обласна та міська влада. Відновлення житла тривало 4 місяці. Після освячення будинку у другий під’їзд дев’ятиповерхівки знову повернулися люди.

2. Щедрий лелека

15 березня молодому подружжю Василю і Лесі Тимишин, яке мешкає в селі Нагуєвичі, Бог подарував трійню – двох хлопчиків та дівчинку. Малюків назвали Тарасом, Богданом та Лілею. У 24-річної мами Лесі це були другі пологи. Старший син Ігорчик на той час мав 4 рочки. Новонароджена Ліля важила 2350 г, Богданчик – 2150 г, Тарасик – 2360 г.

Щоб привітати багатодітну сім’ю з радісною подією, у гості завітала делегація районної влади на чолі з головою райдержадміністрації Михайлом Кравцем. Новонародженим привезли три дитячі ліжка-колиски з матрацами та обіцяли усіляку допомогу й підтримку від районної влади, догляд і піклування медиків.

Бабця діточок пригадала, як у 2008 році року на їхню хату часто сідали буськи. Мабуть, придивлялися, кому принести трійню. Цікаво, що і в родинах обох батьків були двійні, тож щастя мати багатодітну сім’ю, напевно, дісталося у спадок.

А 2 жовтня 2009 року свідками неординарної події стали медпрацівники міського пологового будинку. Там на світ з’явилася дитина вагою 5 кг 350 г і зростом 55 см (!). Мама новонародженого – 22-річна Леся Савельєва, мешканка села Новий Кропивник – жінка тендітна. Очевидно, хлопчик вдався у батька Мар’яна, зріст якого 190 см. У сім’ї щасливого подружжя це вже друга дитина. У 2008-му році у них також народився хлопчик вагою 4 кг 200 г.

За словами головного лікаря пологового будинку Володимира Штогрина, за тридцять років своєї роботи у Дрогобицькому пологовому будинку він такого випадку не пам’ятає. Бувало, що народжувалися дітки вагою близько п’яти кілограмів, а більше – ні. Це своєрідний рекорд не лише для нашого регіону, а й, мабуть, для Львівщини.

3. Рік пам’яті

У минулому році в Дрогобичі відкрили два пам’ятники та три пам’ятні таблиці.

5 квітня перед центральною міською бібліотекою ім. В. Чорновола відбулось урочисте відкриття пам’ятника-погруддя видатному українському політичному і державному діячеві В’ячеславу Чорноволу. Це робота львівських скульпторів Володимира та Андрія Сухорських та архітектора В. Стасюка. Кошти на спорудження пам’ятника виділили з бюджету розвитку Дрогобича завдяки ініціативі депутатів-рухівців Віри Байси та Романа Курчика. Приурочили подію до 10-річчя трагічної загибелі видатного українця.

На церемонію відкриття прибули численні гості – голова НРУ, нардеп Борис Тарасюк, дружина В.Чорновола Атена Пашко та сестра Валентина Чорновіл, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович, нардеп Ярослав Кендзьор. Бронзове погруддя усміхненого В’ячеслава Чорновола стало окрасою ошатної вулиці Т.Шевченка.

9 серпня з нагоди Дня незалежності України у мікрорайоні Млинки біля храму Святого Великомученика Юрія відбулось відкриття меморіального знаку «Борцям за волю України». У ролі мецената, завдяки якому постав пам’ятник, виступив відомий дрогобичанин Василь Веселий.

У 2009-му в Дрогобичі також було відкрито пам’ятні таблиці: провідному діячеві ОУН Дрогобиччини, поету і публіцисту, в’язню польських тюрем Михайлові Смолі (на вул. Л. Українки,120); людям, завдяки яким була споруджена колишня українська гімназія (тепер ЗОШ №1) та відомим педагогам і діячам, які в ній працювали; відомому ученому-нафтохіміку, меценату національного відродження, доброчинцю та патріоту Ярославу Гаруну (на вул. І. Франка,3).

На Стрітення капличку Пресвятої Богородиці відкрили на території Дрогобицького долотного заводу. Долотники звели її за досить короткий час за свій кошт і своїми силами.

При в’їзді у село Медвежа біля підніжжя мальовничого пагорба у свято Різдва Пресвятої Богородиці було освячено архітектурну композицію з фігурою Божої Матері. Фундатором будівництва виступив відомий виходець з Медвежі Степан Матолич.

4. У медиків – відкриття і ювілей

27 квітня у Дрогобичі на вул. Тарнавського,32 відбулось урочисте відкриття та освячення реконструйованого поліклінічного відділення Дрогобицького протитуберкульозного диспансеру, який очолює Юрій Скурчанський. Сьогодні медичний заклад підпорядковується Головному управлінню охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації. Ремонтні роботи, які фінансувалися з обласного бюджету, тривали майже 4 роки. Загалом на реконструкцію приміщення було витрачено понад 3 млн.грн. В оснащенні медичного закладу допоміг доброчинний фонд «Ведмідь і Лев» зі Швейцарії, котрий співпрацює з протитуберкульозними диспансерами Львівщини.

А наприкінці року, 25 грудня, в актовій залі міської стоматологічної поліклініки відбулись урочистості з нагоди 30-річчя цього медичного закладу у теперішньому приміщенні на вул. Січових Стрільців,11. Привітати колектив зі святом прибули представники влади і гості. Після благословення дійства отцем Мирославом Соболтою головний лікар міської стоматполіклініки Людмила Миколишин у своїй доповіді здійснила історичний екскурс у розвиток стоматологічної служби на Дрогобиччині.

Зуболікарська допомога населенню Дрогобича та району почала надаватись у 1945 році. При загальній поліклініці створили зуболікарський та зубопротезний кабінети на 4 крісла. Улітку 1963 року було створено самостійну стоматологічну поліклініку другої категорії, яку відкрили у приміщенні на вул. Січових Стрільців,20. А 30 років тому, у грудні 1979 року, поліклініку перевели у більше приміщення – гарне, триповерхове, відповідно реконструйоване (колишній будинок Дрогобицького райвиконкому) на теперішній вул. Січових Стрільців,20. Сьогодні міська стоматполіклініка – це єдиний державний лікувальний заклад на Дрогобиччині, який надає всі види спеціалізованої та невідкладної стоматологічної допомоги населенню, є базою для проходження виробничої практики, інтернатури студентами середніх та вищих навчальних закладів, консультативно-методичним центром для стоматологів Дрогобиччини. Там працюють висококваліфіковані лікарі, середні та молодші медичні спеціалісти. Кращі представники колективу поліклініки отримали грамоти та подяки за багаторічну плідну працю.

5. Повернення на посаду міських голів Дрогобича і Стебника

Якщо у 2008 році чи не найголовнішою подією в житті Дрогобича було дострокове припинення повноважень міського голови Миколи Гука, а в Стебнику – мера Романа Калапача, то у 2009-му все сталося навпаки. Обоє усунутих від влади депутатським корпусом, як кажуть, вдруге увійшли в одну і ту ж річку і повернулися на посади.

Гагарінський районний суд міста Севастополя 21 травня задовольнив позов Миколи Гука, визнавши незаконним рішення міської ради від 13 лютого «Про дострокове припинення повноважень міського голови Дрогобича», скасував його, як і два розпорядження в. о. міського голови Алли Гладун щодо виконання даного рішення. Але на це рішення була подана апеляція. Однак через деякий час більша частина депутатського корпусу зібрала підписи під заявою на відкликання апеляції і розгляд справи було припинено. Відтак Микола Гук продовжив спокійно працювати.

Щоправда, конфліктні ситуації між мером і депутатами періодично траплялися, але якогось особливого загострення вони не мали. Після призначення заступником з питань житлово-комунального господарства і будівництва Богдана Баха та повернення на роботу керуючої справами Ольги Зубрицької мер нарешті зумів повністю укомплектувати штат своїх заступників. Дії голови у 2009 році запам’яталися наполегливими спробами перенести торгівлю з центральної частини міста; накладанням вето спершу на рішення міськвиконкому, а потім і сесії міськради щодо підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення та громадськими слуханням з цього приводу; фарбуванням внутрішніх стін ратуші у бордовий колір; низкою кадрових призначень на підприємствах житлово-комунальної сфери; озвученням ідей про створення музею «Дрогобицької ковбаси» та побудову пам’ятника цибулині.

У 2009 році, згідно з рішенням Дрогобицького міськрайонного суду, від 23 вересня на свою посаду повернувся і міський голова Стебника Роман Калапач. Суд поновив його на роботі, визнавши рішення сесії Стебницької міськради від 31 жовтня 2008 року про дострокове припинення повноважень міського голови Стебника незаконним.

6. Рідній школі – 80!

Дрогобицька загальноосвітня школа №1 поважно й урочисто відзначила 80-літній ювілей. Святкування відбувалися 4-5 червня. У Катедральному соборі Пресвятої Трійці відбулась Літургія за здоров’я випускників, учнів та педагогів школи. До меморіальної дошки пам’яті жертв комуністичних репресій лягли квіти пам’яті.

А найголовніший захід урочистостей відбувся у Народному домі ім.І.Франка – святкова академія «Берегине, світлице моя!». Повна зала випускників різних років (навіть із різних міст та країн!), педагогів та гостей аплодувала цікавій програмі, з якої присутні дізналися про історію славної української гімназії, яка згодом стала ЗОШ №1. Запам’яталися щирі привітання, концертні номери. Згодом у приміщенні школи відбулась традиційна зустріч поколінь під назвою «Рідна школа у філософії мого життя».

7. У Ясениці та Михайлевичах - нові школи

Приємними подіями для мешканців двох шкіл Дрогобицького району стало відкриття новозбудованих шкіл.

У рамках святкування 153-річчя від дня народження Івана Франка у рідному селі його матері Марії Кульчицької – Ясениці-Сільній – урочисто відкрили сучасну новозбудовану двоповерхову школу, яка розрахована на 196 учнів. До цього часу ясеницькі діти навчалися у старому, аварійному шкільному приміщенні, де здобував початкову освіту у 1862-64 роках майбутній письменник.

Будівництво нової школи тривало майже 5 років. Роботи, які виконував ВАТ «Прикарпатбуд», фінансувалися за кошти районного й обласного бюджетів. Загальна кошторисна вартість робіт – близько 11 млн. грн. Гарний, сучасний навчальний заклад може похвалитися просторими, світлими, затишними класами. Новобудова матиме статус школи з підвищеною увагою до здоров’я дітей. За кошти цієї обласної програми буде обладнано спортивний зал. Слід зауважити: у тому, що Ясеницька школа відчинила свої двері саме 27 серпня 2009 року, велика заслуга керівників району Михайла Кравця і Леоніда Литвина; районного відділу освіти; шкільного колективу; попередніх керівників району та відділу освіти.

У грудні 2009-го свої двері гостинно відчинила оновлена школа у селі Михайлевичі. Численні гості – представники обласної та районної влади, будівельники, освітяни району – стали свідками урочистого відкриття та освячення прибудованого нового приміщення до відремонтованої за сучасними технологіями старої школи. Роботи виконував ТзОВ «Райагробуд». Подію приурочили до 80-річчя зведення першої школи у Михайлевичах. Щасливі дітлахи із радістю пішли на навчання у нові теплі і світлі класи.

8. Митрополит УАПЦ і архієпископ з Ватикану – у Дрогобичі

Минулий рік запам’ятався і приїздом у Дрогобич поважних духовних осіб.

9 серпня у Дрогобич прибув Предстоятель Української Автокефальної Православної церкви Блаженнійший Мефодій, Митрополит Київський і всієї України. У супроводі єпископів він освятив щойно розписаний храм Успення Пресвятої Богородиці на вул. П. Орлика. Ця величава сакральна споруда стала двопрестольною. Верхній храм – Успення Пресвятої Богородиці, нижній – Андрея Первозванного.

Храм освятили саме 9 серпня, оскільки рівно 14 років тому, 9 серпня 1995 року, розпочали копати котлован під фундамент майбутньої церкви. Предстоятель УАПЦ митрополит Мефодій нагородив засновника і настоятеля храму, протопресвітера Михайла Бачинського Орденом святого апостола Андрея Первозванного за спорудження храму – окраси Дрогобича. Отець Михайло зазначив, що становлення храму – це не лише його заслуга, а передусім громади.

У жовтні на запрошення владики Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Юліяна Вороновського, владики Ярослава Приріза із п’ятиденним візитом Україну відвідав архієпископ, Секретар Конгрегації Східних Церков, професор Папського Григоріанського Університету в Римі Кирило Васил. Він взяв участь у різноманітних зустрічах у Львові, відвідав храми УГКЦ у Дрогобичі і Самборі, прочитав низку лекцій. У нашому місті архієпископ Кирило Васил відслужив Архієрейську Службу в Катедральному соборі Пресвятої Трійці, побував у храмі блаженних Северина, Віталія, Якима, що зводиться на вул. Є. Коновальця. Цікавими були зустрічі гостя з Ватикану зі студентами та професорсько-викладацьким складом педагогічного університету, прес-конференція для місцевих ЗМІ.

9. «Бронзовий» футбольний рік

Серед спортивних подій року варто виділити чотири.

Багато гарних відгуків отримало «Свято спортивної слави», яке відбулось у Народному домі ім. І. Франка 26 лютого. Ініціатором його проведення був депутат міськради від фракції БЮТ Богдан Волошин, безпосереднім організатором – відділ фізкультури і спорту міськради. Допомогли й численні спонсори та меценати. Під час свята вшанували людей, котрі творили і творять спортивну славу нашого міста. Серед них – такі відомі імена, як Лев Броварський, Ярослав Попович, Роман Веклюк, Ігор Романишин, Мирон Бачмага, Микола Лук’янченко, Олександр Красуля та багато інших.

Дрогобицька футбольна команда «Галичина» стартувала у Прем’єр-лізі чемпіонату Львівщини з футболу і виступила вдало. У доробку підопічних тренера Василя Малика, який зумів створити у колективі оптимальне поєднання досвіду та молодості, – бронзові нагороди чемпіонату у поєднанні з розумною і результативною грою.

Також бронзові нагороди виборола команда ветеранів футболу. У чемпіонаті України серед гравців віком 45 років і старших Дрогобич представляв колектив під назвою «Галичина - Дніпро-Бескид», котрий у фінальному етапі змагань в Умані виборов третє місце. Ініціатором участі нашої команди у всеукраїнських змаганнях традиційно став ентузіаст ветеранського футболу, голова наглядової ради ЗАТ «Холдингова компанія «Доброта», депутат міськради Олександр Коростельов.

У ХVІІІ спортивних іграх Львівщини, 13 етапів яких тривали протягом року, серед дев’яти міст обласного значення спортсмени Дрогобича вибороли перше місце. У цьому успіху велика заслуга спортсменів, які захищали честь Дрогобича у різних видах змагань: студентів навчальних закладів, працівників різних професій і навіть пенсіонерів, тренерів, викладачів фізичного виховання та організаторів. І, звичайно, начальника відділу фізкультури і спорту Василя Карпина.

10. Епідемія

У середині жовтня у Дрогобичі різко зросла кількість хворих на грип та ГРВІ. Наше місто разом з Тернополем фактично стали першими в Україні, де відкрито заговорили про епідемію. Лише за період від 13 жовтня до 13 листопада у містах Дрогобичі та Стебнику було зареєстровано майже 10 тисяч хворих. Лікарні були переповнені пацієнтами з діагнозами «грип», «ГРВІ», «пневмонія», ледь давали собі раду з викликами працівники «швидкої допомоги» та поліклінік. Певний час в аптеках неможливо було придбати противірусні препарати, захисні маски. Люди шили їх із марлі, застосовували народні методи профілактики застудних захворювань.

Від ускладненої вірусної пневмонії померло 9 осіб (8 дорослих, одна дитина). Серед померлих – 3 мешканці району, 1 стебничанин та 5 дрогобичан. У Дрогобичі було офіційно зареєстровано кілька випадків інфікування вірусом грипу типу А (Н1N1) – «свинячий грип».

Завдяки запровадженню жорстких карантинних заходів, самовідданій праці медиків та більш відповідальному ставленню населення до свого здоров’я епідемія поступово відступила. За словами начальника відділу охорони здоров’я міської ради Андрія Шевкенича та керівника штабу з ліквідації надзвичайних ситуацій – першого заступника міського голови Петра Суди, слід подякувати депутатам міської ради (за виділені кошти на ліквідацію епідемії грипу та ГРВІ); усім медичним працівникам, які самовіддано надавали допомогу хворим у цей важкий час; перевізникам, котрі допомагали возити лікарів на виклики, а також закордонним містам-побратимам Дрогобича за надані захисні маски та медикаменти.

Вплинула епідемія і на хід виборчої кампанії. Можливо тому у 2009 році у Дрогобичі побувало лише три кандидати на пост Президента України – Арсеній Яценюк, Анатолій Гриценко, Олег Тягнибок.

Ярослав Грицик, газета «Галицька зоря»

 

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України