роздуми

 
 

На книжковій полиці. Навряд чи знайдеться людина, яка б не чула про пригоди дітей капітана Гранта, не знала про Мауглі чи про „останнього з могікан”.

        На книжковій полиці. Навряд чи знайдеться людина, яка б не чула про пригоди дітей капітана Гранта, не знала про  Мауглі чи про „останнього з могікан”. Ці персонажі супроводжували дитячі роки багатьох поколінь. І якщо „роман з книжками” на все життя складається не у кожної дитини, то музичні екранізації пригодницької класики ми всі добре пам`ятаємо, знаємо, любимо. До таких пригодницьких книжок належить і дитяча повість Генріка Сенкевича „В пустелі та джунглях” (1911), видана львівським „Арткласом” в 2007 році.

Попри те, що Сенкевич є автором достатньо відомим і популярним серед української читацької аудиторії, саме цей твір польського письменника тривалий час був знаний переважно у колі фахівців з польської літератури. В основі сюжету – дивовижні пригоди двох дітлахів, Стася Тарновського і Нель Раулісон, у пустелі й джунглях африканського континенту. Через інтриги дорослих вони стали заручниками групи тубільців. Звісно, все має щасливий кінець, адже історію було написано саме для дітей. Завдяки своєму розумові, кмітливості, досконалому знанню іноземних мов і географії Стась урятував себе і маленьку Нель від смертельної небезпеки.

Постає питання: чому ця книжка мало відома на наших теренах? На мою думку, відповідь – у християнському світогляду, який прищеплюється юному читачеві на сторінках книжки. Юний Стась не лише опікується маленькою Нель: він також навертає на християнство своїх чорношкірих друзів. Він виявляє стійкість у вірі і не зрікається Христа навіть тоді, коли, здавалося б, вирішується питання життя і смерті. Він ховає загиблого дослідника зі Швейцарії згідно з християнськими законами та звичаями, а також хрестить хворих на смертельну хворобу тубільців, щоб їхні душі після смерті потрапили до раю. За великим рахунком, ця повість також і про ісламо-християнське протистояння, яке і сьогодні приносить стільки біди на чорному континенті.

Книжка вчить не втрачати розум і не впадати у відчай у критичних ситуаціях, вчить шляхетної поведінки і лицарського ставлення до жінки. Вона сповнена гуманізму, але водночас не є „педагогічно-набридливою”, а це гарантує успіх серед дитячої аудиторії. Можна радіти, що видання нарешті вийшло друком в Україні: тепер і наші читачі можуть насолодитися неймовірно цікавими і повчальними пригодами Стася і Нель. Адже ця книжка варта того, щоб бути у кожному домі, де ростуть діти. Видання не просто знайти у вільному продажу, та й коштує воно недешево. Підказуємо: шукайте у дитячих бібліотеках.

Тетяна Дзядевич, „Католицький вісник”

 
 
 
Lemky.com Каталог сайтів України