роздуми

 
 

Свято для інвалідів

Питання соціальні

14 травня в центральній міській бібліотеці Трускавця, що на Дрогобицькій, пройшло свято для інвалідів, об’єднаних в Трускавецьку міську асоціацію інвалідів (ТМАІ). Свято було приурочене до Дня Матері,  хоча на ньому були підняті і питання, цікаві не лише матерям-інвалідам. Вела захід голова ТМАІ п. Надія Заблоцька.

Першою виступила перед інвалідами представниця міської влади, секретар ТМР п. Наталія Пономаренко, після неї слово мала начальник Управління праці та соціального захисту в Трускавці п. Юстина Когут. Юстина Йосипівна розповіла «про добрі справи, які робить для вас міська рада», а саме про виплату щомісячної грошової допомоги на покриття витрат за житло та комунальні послуги, про виплати одноразових адресних грошових допомог (депутати виділили на ці потреби 71 тис. грн. з міського бюджету), про допомоги для придбання овочів на осінньо-зимовий період (70 тис.), а також охарактеризувала зміни в законодавстві, що стосуються інвалідів різних груп та інших малозабезпечених осіб. Так, для прикладу, з 2009 року вступив у дію закон, за яким право на отримання компенсації за невикористану санітарно-курортну путівку мають не лише інваліди війни, як це було раніше, але і інваліди праці. Так, якщо протягом інвалід праці не отримав путівки, то він отримає 130 – 195 гривень компенсації в залежності від групи, а інваліди війни і більшу суму. Це буде певним доповненням до сімейного бюджету інвалідів, адже в 2008 році в Трускавці оздоровилися, їздивши на відпочинок та лікування всього 14 інвалідів при тому, що всього в місті на обліку їх 1411, з того має право на цю путівку біля 160 осіб. Констатувала п. Юстина і той факт, що в Трускавці через відсутність закладених коштів у міський бюджет не фінансується програма «Про забезпечення малозабезпечених газовими плитами та газовими колонками».

Від міського пенсійного фонду виступила п. Кравчук Люба Михайлівна, яка подібно як і Юстина Йосипівна, теж відповіла  на конкретні запитання інвалідів, а окрім цього розповіла про особливості нарахування пенсій інвалідам та про зміни в пенсійному законодавстві України.

Конкретним був виступ голови БЮТ в Трускавці п. Руслана Крамара, який не лише вітав інвалідів зі святом, але і вручив спеціальний тонометр – прилад для вимірювання тиску. Він теж пообіцяв подальше сприяння міської «Батьківщини» в організації екскурсійних поїздок, зокрема після відвідання Гошівського монастиря для інвалідів буде організована подорож до монастиря в Крехові.  Руслан Ярославович підняв злободенні питання, які він лобіюватиме на сесії міської ради, а саме щодо відкриття в Трускавці продовольчого магазину, де продукти найбільш мало імущі можуть купувати виключно по собівартості, а також закликав до відкриття аптеки, де ліки для інвалідів теж реалізовуватимуться по собівартості. Окрім того він запевнив, що партія «Батьківщина» в питанні допомоги інвалідам буде співпрацювати зі всіма тверезими силами і висловив впевненість, що і ремонт в офісі асоціації буде зроблений належним чином, і ксерокс, який є з оргтехніки найнеобхіднішою річчю для асоціації, теж буде закуплено.

Привітали інвалідів і міський депутат, голова трускавецької «Пори» п. Юрій Яворський, і екс-депутат ТМР п. Омелян Дяків, і представник львівської обласної організації політв’язнів п. Ярослав Малицький. Була присутньою на святі і представниця обласної асоціації інвалідів.

Питання духовні

«Шануй батька свого і матір свою, і добре тобі буде, і довгі літа ти проживеш на землі», - слова четвертої Заповіді Божої під час свого вітального виступу для інвалідів пригадав помічник пастора  церкви «Добра Новина» п. Руслан Цехмейстер. Він закликав матерів до доброго виховання своїх дітей та нагадав, що саме від виховання в сім`ї розпочинається виховання нації. Від імені цієї релігійної спільноти нашого міста інваліди по бажанню змогли отримати Євангеліє для осіб з поганим зором, а для дітей-інвалідів було подаровано біблійні оповідання.

Від церкви «Вістка миру», яка теж діє в нашому місті, було подаровано невеличкі сувеніри для дітей-учасників з першої та третьої шкіл, які прийшли з привітаннями до Дня Матері.

Три вірші, присвячені Матері Божій, Матері-Україні та рідній неньці, зачитала Стефанія Шумило. А Марія Гурба зі Спілки політв’язнів розповіла довжелезну віршовану оповідь про чудо Матері Божої в Билинах біля Самбора. Суть цієї історії зводиться до того, як один військовий зруйнував хрест і каплицю біля цілющого джерела і отримав відплату у вигляді сліпоти сина через довгі-довгі роки. І лише після покаяння та відновлення святого місця його син отримав зір.

Сльози на очі наверталися багатьом і під час виконання пісні «Посіяла мати…», відомої нам у виконанні Таїсії Повалій. Для інвалідів ця пісня прозвучала в акапельному виконанні Лесі Цісінської. А інвалід Володимир Ковалишин, про якого ми вже писали як про виконавця на вечорах органної музики в трускавецькому костелі, виконав для присутніх пісню «Стоїть гора високая…»

Доречно теж зазначити, що інваліди підготували виставку своїх робіт, виконаних з майстерністю. Відчувалося, що в кожен виріб вкладено не просто працю, а душу. Найбільше експонатів виставила п. Зіна Датольєва, окрім неї були представлені роботи пп. Бистрих, Пічужкіної, Скварич, Біляк, Доценко, Фірман, Черноус та інших.

Питання розважальні

Сказати, що захід для інвалідів був нецікавим – це означало б сказати брехню. А ми таким не займалися і не плануємо. Незважаючи на велику кількість тих, які вітали інвалідів, матерів, незважаючи на те, що в читальному залі бібліотеки сиділи переважно обділені долею люди, суму не відчувалося. В першу чергу цьому слід завдячувати п. Лесі Цісінській, яка отримавши слово для вітання, стала неформальною ведучою заходу. Вона запрошувала з гумором до виступів учнів ЗСШ № 3 (5 другокласників), ЗСШ № 2 (учні 7 класу), сипала жартами, на сопілці виконала віночок українських пісень, спільно з Борисом Прохорчуком заспівала «Чорнобривці», а з працівницею бібліотеки п. Орисею Касперською «Така її доля», акомпанувала дітям при виконанні своєї ж пісні на слова В’ячеслава Умнова «Вишийте сорочку мені, мамо» та пісні «Мамо, розкажи мені казку», підтримувала зал в настрої та характеризувала виступаючих.

Дві години, а саме стільки тривало свято (13 – 15 год.) збігли досить швидко, інваліди були задоволені і вдячні. Це вже не перший раз міська бібліотека організовує та підтримує добрі починання, при яких кожна людина, навіть якщо вона і неповносправна та обділена долею, може відчути себе повноцінною особистістю, потрібною та належно пошанованою.

Тому інваліди висловлюють щиру вдячність директору центральної бібліотеки п. Катерині Ківацькій та низько кланяються Катерині Василівні за все, що вона робить для інвалідів.

Урочистий початок – і урочисте завершення. «Многая літа…» співали всім залом. І навіть усвілдоммлення того, що не для всіх ці «літа» будуть «многая», не перешкоджало свято. Радше навпаки – приходило усвідомлення того, що потрібно радіти з кожної хвилини прожитого життя. І як це не парадоксально звучить, цього багато хто з нас міг би навчитися саме в інвалідів.

Володимир Ключак

 

 
 
 
Lemky.com Каталог сайтів України