роздуми

 
 

"Кістка" для електорату

Обіцянки мераУ вівторок, 13 вересня, відбувся прийом громадян мером міста Трускавця Левом Грицаком. Допомагали у проведенні його заступник Віктор Марченко, начальник УЖКГіБ Василь Стечкевич, головний архітектор міста Олександр Грищенко, генеральний директор КП «Наше місто» Юрій Алієв, заступник начальника управління праці та соцзахисту Ольга Гарсим`як, начальник юридичного відділу Наталія Потічна, інші представники влади. Тривав прийом громадян з 10.10 до 14.40, тобто 4 з половиною годин без перерви, всього побувало на ньому у вівторок біля 40 громадян.

Автономне опалення – проблему вирішено?

 «Я залишаюся неприхильником автономного опалення, хоча будемо робити все можливе, щоб вам допомогти», - з такими словами звернувся до осіб, які самовільно встановили автономне опалення, міський голова. Він розповів, що 360 квартир в Трускавці на даний момент мають неузаконене автономне опалення і звернув увагу на той факт, що згідно закону можна говорити не про узаконення автономного, а про від`єднання від централізованого та ті підстави, які призвели до цього явища. «Будемо робити так, щоб це було по-людськи, щоб вас в майбутньому не могли тероризувати представники комунальних служб, чи міська рада, чи хтось інший», - зазначив Лев Ярославович і додав, що окрім заяви встановленого зразка мешканці, які поставили автономку, повинні будуть подати довідку про відсутність заборгованості станом на момент встановлення автономного (ці нарахування, які робило КП «Наше місто» і які обурювали мешканців, будуть ліквідовані і вже на початку листопада їм прийде квитанція без цих видуманих боргових хвостів), а також гарантійне зобов’язання мешканця  квартири щодо відшкодування збитків іншим співвласникам багатоквартирних будинків та гарантія доступу до трубопроводів. Під гарантійним зобов’язанням розуміється те,  що мешканці сплачуватимуть за опалення сходових кліток та підвалів за умови належної теплоізоляції. Окрім акту обстеження автономної системи працівниками КП «Наше місто» або іншого балансоутримувача за участю представників трускавецької газової служби, потрібно буде вказати, хто виконував роботи по встановленню автономного. Все це люди сприйняли з радістю, адже питання «висіло» на їхніх шиях і не давало спокою.

Відповів мер Трускавця і на наш закид стосовно того, чому питання вирішується аж тепер, а не раніше, про це – в одному з найближчих випусків «ТВ». Згадав він і ті часи, коли отримав догану від тодішнього голови міста Болеслава Петровського за те, що не здав вчасно в експлуатацію котельню санаторію «Карпати». А думку про те, що все місто можна перевести на автономне, вважає за таку, що не варта і розгляду. «В місті є 120 великих будинків. На 1 рік ми можемо знайти кошти на 1 котельню (мається на увазі будівництво міні-котелень для будинку). Держава на це кошти не дасть. І говорити, що хтось за каденцію 4 роки збудує 120 котелень?» - риторично запитує мер.

Інші моменти теж заторкувалися, як от щодо потреби змінити діаметр газової труби мешканцям верхніх поверхів, як те, що викиди газів шкодять мешканцям верхніх квартир, про те, що будинки знаходяться у співвласності всіх мешканців і окремі громадяни не повинні порушувати права інших співвласників. Комісія у складі Марченка, Грошко, Стечкевичів, Шашкевича, Осередчука з газової, Кушніра з архітектури, Федоричака з водоканалу та Кістичок з санстанції працюватиме і людям йтимуть назустріч. «Проблемні питання вирішуються не на пікетах, не на зборах, н6е на зірваних сесіях, де людей доводять до інфарктів» - закінчив свою думку міський голова і запропонував людям висловитись. Почув він багато слів подяки. Особливо мене здивувала велика кількість тих людей, які неодноразово шукали допомоги у вирішенні цього питання в громадській приймальні БЮТ, а тепер говорили буквально таке: «Леве Ярославовичу, ви мене завжди розуміли і я все життя буду вдячна вам за ваше добро» (п. Солопова) і дякували представникам влади, що в неї «дійшли руки і до цього». До речі, представників «автономників» було так багато, що вони заходили в зал двічі – перший раз більша група, а вдруге – біля 10 чоловік.

Як жити далі і де жити?

23 роки на позачерговій черзі на отримання житла стоїть медсестра. Зарплата – 800 гривень, дитина хворіє на цукровий діабет та ще й навчається. Це лише одна історія з кількох, які розповідали люди, очікуючи на покращення житлових умов. В іншої до будинку тече річка від вулиці Садової і від п. К., в хаті страшна сирість, влітку жінка ходить у валянках і говорить про передчасну смерть, якщо їй до Нового року не виділять нове помешкання. Одинока мати з «Червоної Рути» проживає з розлученими батьками і дитиною в двохкімнатній квартирі і навіть не стоїть на черзі на отримання житла, а теж його хоче. Пригадався анекдот, що за Австрії і Польщі одиноких матерів називали не інакше як курвами, але було не до сміху, коли чуєш життєві історії, особливо коли реальної змоги допомогти немає. «На 2009 рік міська рада не приймала рішення, щоб якісь кошти виділити на житло… Планували будівництво житлової секції будинку… Сьогодні економічна ситуація виглядає не найкращим чином в державі, відповідно і в нас…» - такі фрази навряд чи могли втішити людей. Житлове питання є гострим не лише у Трускавці, про це неодноразово говорила під час прийомів громадян і депутат обласної ради Наталія Лаврецька, але люди вірять, що все ж надія вмирає останньою. Хтось хоче жити в сухому помешканні, хтось – у більшому, хтось – не там, але мало хто усвідомлює, що тепер не комунізм, треба самому думати про житло.

«Депутати ще в яйцях не були…»

Смірнова Катерина Сергіївна є офіцером, інвалідом війни, 33 осколки в ногах, має водійські права і автомобіль «Славута». Жінка хоче місце під гараж, проте депутати не дали місце для відводу земельної ділянки біля котельні по Івасюка для гаражів. «Я повинна перед депутатами тріпати нерви? Депутати ще в яйцях не були, а я була інвалідом війни. Якщо я помру, я вас всіх заберу» - жінка не добирала слів. А коли Лев Грицак сказав: «Ми попробуємо вирішити це питання», пані Катерина не розгубилася: «Одна попробувала – і народила». Про інше місце, яке їй пропонували, вона сказала: «Давали таку калюжу, що я там і в гробі не хочу лежати». Вже при виході звернулася до Юрія Алієва, який десь мав поставити лавочку, чи ця лавочка стоїть. «Стоїть», - гордо відрапортував п. Алієв, хоча насправді виглядало, що ніхто і не думав про встановлення якоїсь лавочки. «»Щоб і у вас так стояло, як ця лавочка стоїть» - завершила своє прохання жінка і генеральний директор КП «Наше місто» вже серйозно почав подумувати над тим, чи не поставити цю лавочку – ану ж, не дай Боже, слова жінки можуть справдитися.

«Дороги дорогами, а дахи треба робити…»

Мешканка будинку 1 по Сагайдачного розповіла про умови, в якій їй доводиться жити, коли з електролампочки та проводів стікає вода, а її годують обіцянками відремонтувати дах з року в рік. Документи були пред’явлені. Так само пред’явив факти і мешканець будинку 6 по Мазепи (міліцейський будинок) п. Крупа, який теж неодноразово звертався до опозиційних депутатів і не отримавши від них реальної допомоги, прийшов до мера. «Я надіюся тільки на вас, Леве Ярославовичу, бо з Алієвим нема про що говорити, він хіба дурить людей», - безапеляційно додав п. Крупа. Виявилися цікаві факти – фірма «Альбіон» мала зробити цей дах, як і ряд інших, самої фірми на даний час вже і не існує, а дах ніхто і не робив, а мешканець за свої власні кошти хіба трохи його підлатав. Це викликало в міського голови обурення, він зробив «нагоняй» Стечкевичу і Алієву та дав доручення до 28 жовтня відремонтувати дах на Сагайдачного, 1, інакше перший отримає догану, а другий може шукати робоче місце менш нервове. Планується, що на наступній сесії буде «перекидка» коштів з доріг на дахи. В Трускавці є біля 10 проблемних дахів, які потребують ремонту, але всіх їх цієї осені не рухатимуть. Ремонт одного даху орієнтовно коштує біля 70 тисяч гривень, планується перекинути до 300 тисяч, так що навіть ремонт 5 дахів буде найоптимальнішим можливим варіантом.

Мер навіть висловив припущення, що для КП «Наше місто» не потрібно купувати новий КАМаз для вивезення сміття, проте головний комунальник зумів переконати, що 4 машини, які возять сміття на Стрий і з яких 1 взагалі доход яга – це явно замало.

Питання будинків на Скоропадського від «Делакс Житлобуду» зрушило з мертвої точки

Сьогодні, 14 жовтня, влада міста зустрінеться з мешканцями проблемних будинків на Скоропадського, в тому числі і з членами ініціативної групи «Захист прав пайовиків», головою якої є п. Герльовський. Прибути на зустріч пообіцяв і міський депутат, очільник трускавецької «Свободи», який має пряме відношення до фірми ТКС Орест Сарахман. Щоправда, не буде присутній на зустрічі заступник мера Віктор Марченко – після того, як одна з власниць площі в будинку на Скоропадського Олена Квітковська додзвонилася на пряму телефонну лінію уряду, їх обидвох викликають 14 жовтня на 10.00 до Львівської ОДА – там п. Марченко має допомогти п. Квітковській «допомогти розпочати комерційну діяльність» - виглядає на те, що Олена Ярославівна має в будинку приміщення під офіс.

Те, що влада міста прийняла в експлуатацію будинок, повністю не викінчений та такий, що знаходиться на станильській території, має своє логічне пояснення – йшли назустріч мешканцям, щоб ті могли отримати право власності, а Станиля і тк не надавала б послуг, які надає Трускавець, прокоментував ситуацію, що склалася, мер Трускавця.

Івасюка, 9 і Біласа, 7 – проблемні будинки

В багатьох будинках теплопостачання незадовільне, такі претензії висловило ряд мешканців, які побували на прийомі. Мешканка будинку 19 на Сагайдачного спокійно, але твердо заявила, що якщо буде таке теплопостачання, як торік, вона не заплатить ні копійки за таке «тепло». П. Юлія звернулася з риторичним запитанням до представників влади стосовно відсутності гарячого водопостачання – «чому ви нас відкинули на початок ХХ століття?». Виправдання, що гарячої води нема, бо за неї не платять,  навряд чи когось задовольнило, можна подумати, що дужче платять у депресивному Стебнику, де є така вода хоч раз на тиждень, або в Дрогобичі, де теж є гаряча вода, хоча Юрій Алієвич божився, що там теж нема.

Особливо складна ситуація з теплопостачанням у гуртожитку на Івасюка, 9 – там треба міняти вертикальну і горизонтальну розводку, а ситуація ускладнилася, що власником І поверху та горища є тепер п. Л., який ставить свої умови. Через нього має проблему і власник будки по ремонту взуття, який і там не може бути, і біля Івасюка, 7 її не поставить через протидію мешканців. На реконструкцію системи теплопостачання на Івасюка, 9 потрібно 253 тисячі 780 гривень, «заспівали» «спеціалісти». Таких грошей, ясна річ, нема, тому візьмуться хіба за найбільш проблемні ділянки.

А у ветхому будинку 7 на Біласа – інша проблема. З 4 квартир одна неприватизована, там прописані п. Микола, який «сидить на стакані» та його племінник Ростислав, який сидить у тюрмі за зберігання наркотиків. В помешкання поселилася дружина племінника і сусіди бояться, що можуть виникнути проблеми з інвестором, який готовий викупити будинок та землю і надати 4 сім`ям по двокімнатній квартирі.

Дерева впадуть на два будинки?

Старі липа і ясен можуть в будь-яку мить впасти на два будинки – 27 та 29 на Шевченка, повідомив мешканець першого п. Лесишин. Панове з інспекції по благоустрою Слободян та Крук приходили, подивилися, але дерева досі там, щоб їх зрізати, потрібне спеціальне обладнання, поблизу – газова труба, яка йде до БУТ, а заїхати до них можна лише через територію санаторію СБУ  «Трускавець». До речі, дерева можуть впасти раптово – так, як не дуже і стара верба біля «Червоної Рути», через що був блокований заїзд у понеділок, а комунальники дочекалися «хорошої» вівторкової погоди, щоб дерево порозпилювати та прибрати. В середу натомість після нічного снігопаду та вітру похилило та поламало багато дерев у Трускавці, в тому числі фруктових, в тім і в приватному секторі.

Землю під городи не приватизовують

Мешканка Пристая, 4 хоче приватизувати під город земельну ділянку на Помірецькій – теперішній закон дозволяє лише викуп на аукціоні, а земля до того ж знаходиться в санітарній зоні. Жінку не врятує навіть те, що її власну землю та помешкання на місці теперішнього «Шахтаря» знесли, а поле забрали під клініку Козявкіна. Проте жінка отримала безкоштовну консультацію з ряду юридичних питань, в тім і щодо приватизації будинку та землі біля нього, відносно спадщини та інші. До речі, під час прийому міський голова звернувся до мешканців з повідомленням, що працівники юридичного відділу міської ради завжди нададуть юридичну допомогу кожному трускавчанину, в тім числі безкоштовно. «Для того вони тут і є», - зауважив він, проте не втримався, щоб «вколоти» юриста КП «Наше місто» п. Дикого за його відписки людям, які часто кілька років підряд подаються без змін навіть у пунктуації.

З інших питань, які порушувалися на прийомі: п. Марія Фридер зі Стуса, 15 хоче з власної кладовки та балкону зробити кіоск, їй дала «добро» міжвідомча комісія, а міськвиконком відмовив, жінка стратилася, тому це питання повторно винесуть на міськвиконком -  мер пообіцяв посприяти; рідна тітка вбитої російської журналістки Анни Політковської п. Катерина Орлова хоче, щоб їй купили газову плиту – торік за рахунок міста їй зробили ремонт на 11 тисяч гривень, поставили вхідні та міжкімнатні двері, побілили, але жінка хотіла би ще – хитрі ці росіяни; мати двох дітей-інвалідів І групи з Дрогобицької, 12 просить 100%-ої знижки на оплату комунальних послуг, як це передбачає постанова обласної ради, окрім того є потреба в колясках – мер дав доручення п. Блажівському і дитячі коляски полегшеної конструкції вона отримає; було порушення питання щодо неправомірного нарахування за тепло та квартплату в одному з будинків міста – мешканці платять і за одну з квартир в будинку і за аптеку; були і інші звернення. В цілому відчувалося те, що мер міста надто довго сам особисто не приймав громадян – відчувалося і те, що люди особисто п. Леву Грицаку довіряють значно більше, ніж його заступникам та працівникам міськвиконкому. В цілому ж можна зазначити, що прорив у ставленні до людей зі сторони трускавецької влади зроблено і саме сюди, а не кудись інде мешканці будуть звертатися для вирішення наболілих насущних питань.

Володимир Ключак

 

 

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України