роздуми

 
 

Влітку на Солтусах постане капличка

Ще 30 – 40 років тому Трускавець був містом, в якому люди мирно жили на своїх обійстях, дружили чи сварилися із сусідами, раділи, що в їхньому благословенному Богом краєві є такий дар – цілющі мінеральні води. І не підозрювали вони, що ця окраса Трускавця, ці джерела вод, колись стануть для них причиною того, що їхні будинки знесуть, їх поселять в «бльоки» на восьмий чи дев’ятий поверх і вже ніколи їм не буде дано вийти на батьківське подвір’я, попити водички з криниці, яку викопав ще дідусь, побігати по городах із сусідськими хлопчаками чи побавитися у хованки із подружками-дівчатами. Не зберуться вже в одній хаті куми з вулиці, не перемиватимуть кісточки одні іншим, не питимуть за древнім столом під віками шанованими образами.

Не зберуться, бо нема вже тих хат, нема вже і багатьох тих людей, які ридма ридали, припадаючи грудьми до земельки, по якій ступали їхні босі ноги і яка стала місцем для будівництва багатьох санаторіїв у радянські часи. Були зруйновані будівлі на Болонні, понищені хати на Річках, в нагірній частині курорту. Стоять санаторії «Кристал», «Алмаз», «Дніпро», «Перлина Прикарпаття», «Шахтар», «Батьківщина», «Молдова» та і багато інших, стоять і немов почувають себе винуватцями, що ніколи вже не повернути на старі місця хатини багатьох трускавецьких родин, хатини рідні і втрачені назавжди, образ яких в голові чи на знімку викликає щем у серці, сльози на очах, спомини, які так не хочеться переривати, адже це спомини молодості, дитинства.

Юрій Андрушків, чия хата знаходилася на давніх Солтусах (назва походить від польського слова «солтис»), згадує: «Немов тепер бачу всі ці хати і всіх тих людей, які там жили. Назвав би їх близько тисячі. На місці теперішнього «Шахтаря», там, де тепер лабораторія, була і наша хата. Габшії, Андрушки, Щиглі, ще одні Габшії – всіх позносили, 9 осель. А на місці «Перлини Прикарпаття» знесли біля 40 осель. Провулки Світлий, Лазо, Макаренка – це все Солтуси. Солтуси тягнулися від старої бані аж до озера, це теперішні Кравченко, Бандери, Галицького, багато провулків».

Пан Юрій виступив одним з ініціаторів спорудження жителями Солтусів каплички – сподівається, що його ідею підтримають Василь Петранівський, Ігор Гарванко, Василь Лучковський, Мирон та Зенон Крамарі, Михайло Крамар «Рінґо», інші небайдужі жителі цієї частини Трускавця.

«Ми плануємо спорудити цю капличку до свята Преображення Господнього, Спаса, це колись був головний празник на Солтусах, як сказав мені отець-декан Петро Івасівка» - говорить Наталія Пономаренко, секретар міської ради, з роду Урсуляків. «Ми теж жили на Солтусах і спорудити таку капличку нам необхідно, хоча б з огляду на те, що не можна забувати рідні місця, з яких ми походимо, не можна забувати наше коріння» - стверджує Наталія Анатоліївна. За словами Наталії Пономаренко та Юрія Андрушківа, вже погоджується місце, де капличка має постати, буде розроблятися проект споруди. «Ми могли б поставити невеличку капличку, як поставив мешканець Солтусів п. Ярослав на Помірецькій, але вважаємо, що це повинна бути дещо більша споруда, адже це справа не однієї людини, а цілого нашого кутка. Я давно виношував ідею спорудження такої каплички на Солтусах, але думаю, що робити це самому було б дещо некоректно в стосунку до всіх людей, які там проживали і які вважають цю місцину своєю малою батьківщиною» - зазначає пан Юрій.

Надворі початок весни, до Спаса 2010 року залишилося менше півроку. Чи встигнуть за цей час солтусяни звести капличку – покаже час. Але добре, що є ще такі небайдужі люди, які прагнуть залишити слід пам’яті для майбутніх поколінь – не просто словами, а спорудою, яка невимушено закликатиме до задуми над своєю духовністю. І задуми над тим, якого ми роду, чиїх батьків ми діти, задуми над  рідним краєм, своїм родоводом, над нашою долею.

26.02.2010 |Володимир Ключак |


Фото від durdom.in.ua

 

Реклама та оголошення

Оголошення та реклама

Вельмишановні пані і панове! Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка, який знаходиться у Західній Україні на етнічних теренах Галичини, розпочинає проект "Діалог культур у євроінтеграційному процесі" (1 квітня 2010 – 30 липня 2013). Упродовж багатьох століть Галичина була важливим осередком політичного і культурного життя Європи. Цей мультикультурний ландшафт був і залишається сьогодні взірцем культурного діалогу багатьох європейських народів. Галичина завжди демонструвала високий рівень національної свідомості, толерантного ставлення до інших націй і народностей, активного розвитку і збереження культурних цінностей.
 У різні періоди свого історичного розвитку тут тісно перепліталися культурні традиції й політичні інтереси багатьох країн Східної і Західної Європи. На сучасному етапі Галичина є важливим посередником інтеграції України та інших пострадянських країн в суспільно-політичний, економічний і культурно-освітній простір Європейського союзу.

В проекті передбачено наступні аспекти:
1) Організація Першої міжнародної наукової конференції  з проблем культурної спадщини та політичного розвитку Галичини на тему "Європейські  виміри політичного  і культурного розвитку Галичини"  (15-17 травня 2011).
2) Опрацювання й публікація матеріалів конференції (15 травня 2011 – 30 квітня 2012).
3) Організація короткотривалих науково-дослідних, культурних турів для дослідження цікавих маловідомих історичних, архітектурних та культурних пам'яток Галичини.
4) Публікація краєзнавчого довідника досліджених маловідомих історичних, архітектурних та культурних пам'яток Галичини українською, англійською та німецькою мовами (січень 2011 – грудень 2012).
5) Організація літньої школи української мови і культури для студентських асоціацій країн Євросоюзу (липень 2011 – липень 2013) .

Проект організовується  Дрогобицьким державним педагогічним університетом ім. Івана Франка (Україна) у співпраці з: Львівським національним університетом ім. Івана Франка (Львів, Україна),
Педагогічним університетом Відня (Австрія),
Полонійною академією (Ченстохова, Польща),
Посольством Австрії в Україні,
Представництвом Австрійської служби обмінів (Львів, Україна).
Щиро сподіваємося на Вашу інформаційну  допомогу для втілення даного проекту в життя та безпосередню участь у ньому.

З повагою, Яна Янюк

Контакти: 82100 Drohobych, Ivan-Franko-Street 24, Room 31 Tel. +38 098 906 36 38  +38 096 942 41 55

E-mail: lopuschanskyj@mail.ru E-mail: cei_drohobych@mail.ru

 

Христос народився! Любий друже, з радістю Тебе повідомляю, що я починаю реалізацію свого нового проекту «дитяче розважально-пізнавальне журнальне видання «ВПЕРЕД!». Це буде новий голос у світі дитячої періодики. Я притримуюся думки, що людина формується на початках свого життя, тобто під час дитячих літ. Я зі своєю командою свідомі того, що ми у цім житті є людьми і ми маємо на меті допомагати дітям розвивати, викривати їхні оригінальні таланти, допомагаючи повірити у себе. Василь Сухомлинський казав, що у кожній дитині живе геній, який проситься на свободу. Ми станемо реальними помічниками для батьків та учителів. Ми станемо справжніми друзями для кожної дитини. Наша ціль є далекою. Ми прагнемо змінити спектр світобачення та діяння майбутніх людей. Проте той же Сухомлинський казав, що дитина – це людина вже сьогодні. Дитина за своєю природою є особою доброю, слід лише допомогти дитині.
Я пропоную Тобі долучитися до створення та ефективного функціонування нашого видання. Нам потрібні моральні та креативні люди, які згідні віддавати свою працю та час задля створення справжнього громадянського суспільства серед дітей, за яке так б’ються політики та науковці. Ми шукаємо: авторів текстів (творчий конкурс); дизайнерів (знання програм); реалізаторів (стійкі моральні цінності, дуже потрібні штатні реалізатори).
Якщо Ти маєш бажання допомогти Нам, то звертайся за електронною адресою vpered@e-mail.ua  і Ти станеш частиною великої команди. Діяльність, яка проводиться у рамках проекту здійснюється на волонтерських засад і плата за роботу не передбачується. Змінимо світ разом!

З повагою, Романко

Ресторан «Мисливський рай» запрошує на зустріч Нового Року. Чарівні Дід Мороз та Снігуронька, неперевершений гумор, запальна жива музика, феєрверки, ігри, сюрпризи, вишуканий святковий стіл – все заради Вашого задоволення. Поспішайте!!! Вартість з 1 особи – всього 1 200 гривень. Тел. у Трускавці (03247) 5-34-64, 6-55-50, 6-55-62.

Оркестр естрадно-джазової музики та духовий оркестр «Big-band» в Трускавці – музичні послуги, концерти на замовлення, ювілеї, презентації, шоу-програми. Контакт – п. Василь, адміністратор (067 265 58 45).

 

 

Новини Трускавець та регіон

 
укрвест

СБУ інформує

В умовах сьогодення корупція стала чинником, який реально загрожує національній безпеці, підриває авторитет державного апарату та дискредитує його діяльність, руйнує основні засади демократичного суспільства та конституційного ладу України.

У рамках реалізації поставлених завдань, Службою Безпеки України здійснено низку заходів, спрямованих на підвищення ефективності протидії корупції в усіх сферах життєдіяльності країни, посилення взаємодії з іншими правоохоронними органами, державними і громадськими інституціями.

Варто зазначити, що важливою складовою боротьби з корупцією є співпраця з громадськістю. Адже протидія корупції має стати справою не тільки певної правоохоронної структури, але й кожної чесної людини, яка вболіває за свою країну і майбутнє своїх дітей.

Для того, щоб громадяни мали можливість сприяти правоохоронцям у боротьбі з цим явищем, в Трускавецькому МВ Управління СБУ у Львівській області діє телефон довіри. Тож якщо Вам стало відомо про факти корупційних дій з боку державних службовців, такі як:

  1. вимагання та отримання хабара;
  2. протиправні дії представників правоохоронних та судових органів;
  3. незаконне відчуження (оренда), приватизація державного та комунального майна;
  4. неправомірне надання дозволів представниками органів влади на заняття тими чи іншими видами діяльності та інші корупційні прояви, телефонуйте за номером у Трускавці 8(247) 5-16-25.

Інформація, яка надійде за цим номером, обов’язково буде перевірена. За результатами перевірки згідно чинного законодавства будуть прийняті відповідні рішення.

    Мешканці Дрогобича, Стебника та Дрогобицького району можуть звертатися за телефоном 8(244) 2-37-65. Одночасно повідомляємо, що Дрогобицьким МВ УСБУ у Львівській області проводиться прийом громадян щопонеділка, щосереди та щоп’ятниці з 9.30 до 13.00 з питань, що віднесені до компетенції органів СБУ.

Прес-служба Управління Служби Безпеки України у Львівській області

Перегони на мера

Звернення-прохання

Шановні мешканці м. Трускавець та міст Стебника, Дрогобича, Борислава! Просимо Вас, всіх не байдужих людей до життя бездомних котів та собак, допомогти у відкритті притулку для них у м. Стебник. Потрібно майже все. Не за горами осінь, зима, дощі, холод. Хто чим може, тому будемо раді, нехай допоможе. Також не залишайте нас поза увагою керівники підприємств, приватні підприємці і всі, хто в змозі нам допомогти. За інформацією дзвоніть по тел. 8-067-416-67-07 (Наталія), 8-097-914-67-19 (Лідія), або везіть все до магазину в Стебнику «Зоомагазин». Дуже вдячні всім.
Товариство захисту тварин.

– Дівчинко, а як тебе звати?
– Устюся!
– Ой, то біжи скоренько, бо не встигнеш!

moskaliv.net

 

 

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України